5 DERGİMİZLE 14. ULUSLARARASI DERGİ ...

5 DERGİMİZLE 14. ULUSLARARASI DERGİ GÜNLERİ'NDEYİZ

05/10/2023

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği (TDED), her biri kendi alanında söz sahibi Dil ve Edebiyat, Dil ve Edebiyat Araştırmaları (Hakemli), Olağan Şiir, Olağan Hikâye, Kardelen Çocuk dergileriyle 14. Uluslararası Dergi Günleri'nde yerini alacak.

“Dilimiz Kimliğimizdir” şiarıyla kurulduğu günden bu yana dil ve edebiyat sahasındaki hizmetleri ve kalıcı katkılarıyla adından söz ettiren Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği, edebiyatın farklı kollarını temsil eden 5 dergisiyle 12-15 Ekim tarihleri arasında Sirkeci Tren Garı'nda yapılacak 14. Uluslararası Dergi Günleri'nde okurlarını ağırlayacak. Fuar katlılımcıları ve dergi tutkunları, özel etkinliklerle renklenecek olan Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği standında dergilerin önceki sayılarını inceleyebilecek ve indirimli fiyatlardan yararlanabilecek.

 

TDED'İN SÜRELİ YAYINLARI

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği'nin 14. Uluslararası Dergi Günleri'nde yer alacak dergileri:

Dil ve Edebiyat Dergisi, dil ve edebiyatla ilgili metinleri her ay okuyucusuna ulaştırarak yeni ufuklar kazandıran ve Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği tarafından aylık olarak yayımlanan bir dil-edebiyat-kültür dergisidir. İlk sayısı Ocak 2009’da çıktı ve çıktığı günden bu yana her ay şiir, hikâye, deneme, makale, inceleme, eleştiri, gezi, söyleşi türünde güçlü kalemlerin ortak gayretini bir araya getiren, günümüzün dil sorunlarını ve kadim edebiyat birikimini irdeleyen dosyalar eşliğinde birbirinden değerli sayılara imza attı.

Uluslararası Akademik Hakemli Dil ve Edebiyat Araştırmaları Dergisi, dil ve edebiyatla ilgili olup hakem sürecinden geçen makaleleriyle akademik çevrelerin ilgisini kazanan ve Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği tarafından yılda iki kere yayımlanan uluslararası hakemli beşeri-sosyal bilimler dergisi. 2010 yılından itibaren altı ayda bir Nisan ve Ekim aylarında yayımlanan Dil ve Edebiyat Araştırmaları Hakemli Dergisi, 2017 yılından beri hem TR DİZİN ULAKBİM’de hem de uluslararası alan indekslerince taranıyor. Derginin yayın dili Türkçe olmakla beraber her sayıda belli ölçüde İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca, Rusça, Arapça ve Farsça ile Azerbaycan, Kazak, Kırgız, Özbek, Tatar Türkçelerinden makaleler de kabul ediliyor. Her sayı için yoğun bir makale akışı ve talep olmakla birlikte imkânlar ve yayın ilkeleri çerçevesinde belli sayıda makaleye yer verilebiliyor. Uluslararası bir dergi olarak her makale için tek tek intihal raporu alıyor. Dil ve edebiyatı konu eden oldukça geniş alana sahip makaleler hakem sürecinden sonra yayımlanmaya değer bulunuyor. 

Olağan Şiir, daha çok genç şairlerin şiirlerinin yer aldığı her nesilden şairi bir araya getiren, şiire dair inceleme ve eleştirilere en az özgün şiirler kadar yer veren, iki ayda bir yayımlanan, şiirimizin temel taşlarını ve günümüz şiirinin cereyanlarını tahlil eden, şiire yeni açılımlar kazandıran dosyalarıyla dikkat çeken bir şiir dergisi.

Olağan Hikâye, ilk sayısı Ekim 2020’de yayımlanan, özgün hikâye metinlerinin yanı sıra, hikâye üzerine makale, deneme, inceleme, araştırma ve eleştiri yazılarına yer veren, hikâyemizin geçmişten bugüne uzanan serüvenini, günümüzdeki hikâye yaklaşımlarını ve bu sürecin geleceğe yansımalarını tahlil eden, tür üzerine yeni fikirler oluşmasına zemin hazırlayan bir hikâye dergisi.

Kardelen Çocuk, ilk sayısı Mayıs 2022’de yayımlanan iki aylık çocuk dergisi. 7 yaş üzeri çocuklara Türkçe hassasiyeti kazandırmak amacıyla yayın hayatına başlayan, hikâyelerin, denemelerin, biyografilerin, gezi yazılarının, bilgilendirici notların, oyunların, bulmacaların yer aldığı özgün çizimlerle dolu derginin yazar kadrosunu Türkiye’nin önde gelen çocuk edebiyatçıları oluşturuyor.

Galeri