ADIYAMAN’DA BİR KİTAP DA BENDEN KÜ...

ADIYAMAN’DA BİR KİTAP DA BENDEN KÜTÜPHANESİ AÇILDI

26/08/2023

“Bir Kitap da Benden” projesi kapsamında deprem bölgesinde açılacağı duyurulan kalıcı kütüphanelerin ilki, Adıyaman Valisi Dr. Osman Varol ve TDED Genel Başkanı Ekrem Erdem’in katılımıyla Adıyaman K10 Konteynerkenti’nde açıldı.

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği’nin (TDED) İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü desteğiyle hayata geçirdiği “Bir Kitap da Benden Projesi” kapsamında, deprem bölgesinde hediye kitap dağıtımı gerçekleştiren gezici kütüphanelerin yanı sıra kalıcı kütüphaneler de hizmete girmeye başladı. Kütüphanelerin ilki Adıyaman K10 Konteynerkenti’nde, “Bir Kitap da Benden Kütüphanesi” adıyla kuruldu. 

 

HEPİMİZİN DÜŞEN; KENETLENMEK

Kütüphanenin açılışında bir konuşma yapan Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği (TDED) Genel Başkanı Ekrem Erdem, depremden etkilenen vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileyerek Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın ve hükümetimizin ortaya koyduğu irade ile depremin yaralarının mümkün olan en hızlı şekilde sarıldığını, afetzedelerimizin ihtiyaçlarının giderilmesi için benzersiz bir seferberlik yaşandığını kaydetti. “Bu felaketten çıkaracağımız dersler beraberinde hepimize düşen; birliğimizi, beraberliğimizi korumak ve toplumumuzu daha ileri seviyeye taşımak için kenetlenmektir.” diyen Ekrem Erdem, sözlerini şöyle sürdürdü: 

 

ÖNEMLİ BİR BOŞLUĞU DOLDURDU

“Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği olarak bu seferberlikte üzerimize düşeni yerine getirmek için “Bir Kitap da Benden” projesini hayata geçirdik. İstedik ki deprem bölgesinde yetişen yeni nesillerimiz dilimizi ve kültürümüzü en güzel şekilde yansıtan edebî ve bilgilendirici kitaplarla buluşsun. Bağış kampanyası yoluyla Genel Merkez ve şubelerimizce toplanan kitapları, iki gezici kütüphane aracılığıyla depremden etkilenen 11 ilimizdeki çocuklara ve gençlere hediye etmek suretiyle aktarmış olduk. Kütüphanelerimizin uğradığı her noktada büyük ilgiyle karşılandığı için müsterihiz. Bu ilgiden ve hediye kitap sevincinden anladığımız, önemli bir boşluğu doldurduğumuzdur.”

 

TEMEL İHTİYAÇLAR KADAR ÖNEMLİ

Adıyaman Valisi Dr. Osman Varol konuşmasında Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği’ne Genel Başkan Ekrem Erdem nezdinde teşekkür ederek deprem sonrasında bölgenin temel ihtiyaçlar kadar, gençlerin zihinsel ve kültürel gelişimi ile ilgili destek programlarına da çok ihtiyaç duyduğunu ifade etti. Projenin işleyişinden ve veriminden duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Varol, bu çalışmaların devamı ve sürekliliğinin önemine dikkat çekti.

Açılış törenine il protokolünün yanı sıra konteynerkent sakinleri, çocuklar ve gençler de katıldı. Vali Osman Varol ve TDED Genel Başkanı Ekrem Erdem tören sonunda kütüphaneyi gezerek kütüphane görevlilerinden bilgi aldı ve çocuklara kitap seçimi konusunda yardımcı oldu. 

 

KAMPANYAYA DESTEK OLMAK İÇİN

Bir Kitap da Benden Projesi, deprem bölgesinde çocuklara ve gençlere umut taşıyor. Gezici kütüphanelerimiz bölgeye binlerce kitap ulaştırıyor. Deprem illerimizdeki Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüklerimizden tahsis edilen psikososyal destek ekipleri, çocukların ve gençlerin iyileşmeleri ve kendilerini geliştirmelerine yönelik kitap seçmelerini sağlıyor; seçilen bütün kitaplar hediye ediliyor. Kitap kampanyamız devam ediyor.

Kampanyaya destek vermek isterseniz;
- Kitap bağışlayabilir,
- Maddi destekte bulunabilir,
- Sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz.
İnternet sitesi: https://birkitapdabenden.com/ 
Twitter: https://twitter.com/birkitapbenden
Instagram: https://www.instagram.com/birkitapdabenden1/

Kitap gönderim adresi:

TÜRKİYE DİL VE EDEBİYAT DERNEĞİ

Adres: Merkez Mahallesi Feshane Caddesi No:3 Eyüpsultan/İstanbul

Telefon: 0 530 936 75 15

Galeri