Dergi Detay

Dergi Resmi

Olağan Şiir (32. Sayı)

Dergi Ücretsizdir

Sunuş

2023 milletimiz için çok büyük bir felaketle başlamış, 6 Şubat Kahramanmaraş depremleri 11 şehrimizde on binlerce insanımızın hayatını yitirmesine ve şehirlerimizin ciddi hasar görmesine neden olmuştu. Memleketimiz adına çok ağır bir imtihandı. Unutmak bir yerde nimet, bir yerde felakettir; depremi, deprem sürecinde yaşadıklarımızı unutmamamız ve gelecekteki muhtemel afetlerin felakete dönüşmemesi adına işleri sıkı tutmamız gerekiyor. Bir yandan son depremlerde yıkılan şehirlerin yeniden inşası diğer yandan İstanbul gibi metropollerin depreme hazırlıklı hale getirilmesi: Gerçekten zor iş. Ama bunun üstesinden gelmek mecburiyetindeyiz. Şimdi önümüzde 14 Mayıs cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimi var, olaysız bir seçim dönemi diliyoruz.
Olağan Şiir yeni kuşağın dergisi oldu. Son dönemin önde gelen genç şairleri dergimiz sayfalarında bir araya geliyor ve edebiyat takipçilerine şiirin ilerlemekte olduğu yeri işaret ediyor, mevcut haliyle dergimizin vitrini yeni şiirimizin vitrinidir diyebiliriz. Sadece şiir anlamında değil şiir üzerine metinlerle de eleştirideki çıtayı yükseltme iddiası taşıyoruz. 30. sayımızda Zafer Acar’ın “Sezai Karakoç’ta Yıldızlı Göğün Görünümleri” başlıklı makalesini yayımlamıştık, bu sayıda “Ontolojik Zorunluluk: Sezai Karakoç’un II. Yeni Savaşı” başlıklı makalesini sizlerle buluşturuyoruz. Mutlaka bir arada okunması gereken bu iki metin, sadece Sezai Karakoç’un poetikasına değil modern Türk şiirinin oluşumuna dair de yepyeni bakışlar içeriyor.
Açık, ne söylediği belli olan, okuyucuya sırtını dönmeyi değil onunla iletişim kurmayı seçen bir şiir anlayışını teklif ediyoruz. Dergimize şiir gönderen genç arkadaşlarımızı bu anlayışı daha güçlü bir şekilde sahiplenmeye çağırıyoruz.
Gelecek sayımızda görüşmek üzere.