Dergi Detay

Dergi Resmi

Olağan Şiir (34. Sayı)

Dergi Ücretsizdir

Sunuş
Aykut Nasip Kelebek

 

Bir hakikati dile getirmekte fayda var: Şiir türünün devamlılığı tehlikede. Okur topluluklarının şiirden hızla uzaklaştığı, yayınevlerinin şiir dosyalarına olumsuz yaklaştığı, şiirde biraz sivrilmeye başlayan gençlerin sonrasında rotayı daha dinamik mecralara çevirdiği ortada. Şiire emek veren insanlar olarak bu gerçeği görmezden gelerek yaşayamayız. Mevcut şartları değiştirmek, şiiri insanlar için yeniden cazibeli bir alan haline getirmek zorundayız. Burada sorumluluk öncelikle şairlere düşüyor: Demode deneysel işleri bir kenara bırakalım ve daha okunur, daha berrak, daha gerçeğin merkezinden şiirler yazalım. Şiir türünün devamlılığı tehlikede, diye başlamıştık; var gücümüzle bu tehlikenin karşısına dikilelim.
Bu sayımızda Kaan Eminoğlu hakkında bir dosya hazırladık. Kaan Eminoğlu şiire ve eleştiriye ciddi anlamda emek veren, toplumsal meselelerde Türkiye’nin ve Türkçemizin bağımsızlığından yana pozisyon alan bir arkadaşımız. Kendisiyle gerçekleştirdiğimiz söyleşide edebiyatımızın son dönemdeki gidişatına dair önemli açıklamalarda bulunuyor. Bu sayıda yayımlamaktan büyük mutluluk duyduğumuz bir başka metin de Zafer Acar’a ait: “Düşünen ‘Ben’i Düşün: -İki Öteki Benin Diyalektiği-”. Zafer Acar bu yazı dizisinde kendi şiirleri üzerine derinlikli düşünceler üretiyor ve şairin kendi şiirleri hakkında konuşması gerektiğini kuramsal temellerle dile getirerek önemli bir paradigmayı ortadan kaldırıyor. Bu yazı dizisinin, Zafer Acar’ın poetikasını kavramak isteyenler adına çok kıymetli veriler içerdiğini de şimdiden belirtelim.
Önümüzdeki süreçte teorik dosyalara ağırlık vermeyi planlıyoruz. Gelecek dosya konumuz: Ustalık. Katılmak isteyen arkadaşlara haber vermiş olalım.
Gelecek sayımızda görüşmek üzere.