DR. MÜMİN ALİ CUMARTESİ BULUŞMALAR...

DR. MÜMİN ALİ CUMARTESİ BULUŞMALARI’NDA BALKANLARI ANLATACAK

04/10/2023

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği’nin (TDED) haftalık söyleşi programı “Cumartesi Buluşmaları” 2023-2024 dönemi Dr. Mümin Ali ile başlıyor. 

“Cumartesi Buluşmaları”nda yılın ilk programı, Türkolog, şair, yazar Dr. Mümin Ali “Dil Balkanlarda Türkçenin Seyri ve Yahya Kemal” başlıklı söyleşisi olacak. Program, 7 Ekim Cumartesi günü saat 14.00’te, derneğin genel merkezinde bulunan Ahmed Yesevî Toplantı Salonu’nda başlayacak. 

 

Konuşmacı: Dr. Mümin Ali

Konu: Balkanlarda Türkçenin Seyri ve Yahya Kemal

Tarih: 7 Ekim 2023 Cumartesi 

Saat: 14.00

Yer: Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Genel Merkez

Adres: Merkez Mahallesi Feshane Caddesi No:3 Eyüpsultan / İstanbul

İletişim: 0212 581 61 72 / [email protected]

 

DR. MÜMİN ALİ KİMDİR?

Türkolog, şair-yazar Dr. Mümin Ali, Kuzey Makedonya Radoviş’te doğdu. İlköğretimini doğduğu şehirde bitirdi. Lise eğitimini İştip şehrinde tamamladıktan sonra, Tetova Devlet Üniversitesinde Türkoloji bölümünden mezun oldu. Yüksek Lisansını İstanbul Üniversitesinde tamamladı. Hakeza doktora eğitimini, İstanbul Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalında Balkan Türk Edebiyatının Dijital Medyada Görünümü Üzerine Bir İnceleme" başlıklı çalışmasıyla başarılı bir şekilde tamamlayarak Bilim Doktoru unvanı aldı. KMK Bakanlığı destekleri ile “EMANET-Kelimeler Ötesi” şiir kitabı 2019 yılında neşredildi. Aynı şekilde ikinci kitabı “Köprü Dergisi Ekseninde Teşekkül Eden Makedonya Türk Edebiyatı” adıyla akademik çalışması 2022’de yayımlandı. 2023 yılında “Güneşi İpe Astık” adlı şiir kitabı neşredildi. Türk Edebiyatı İsimler Sözlüğü-Ansiklopedisinde madde yazarlığı yaptı. Balkanlar üzerine ve farklı disiplinlere dair TV, radyo, sempozyum ve konferanslara konuşmacı olarak katıldı. Ali, köşe yazarlığıyla, Türk Dili, Bağ-lar vb. dergilerde şiirler, düşünce yazıları kaleme alarak eş zamanlı yerel ve uluslararası bilimsel-hakemli dergilerde makaleleri de yayımladı. Bazı dergilerde alan editörlüğü yanında YTB-Heybe TV YouTube kanalı dijital içerik üreticisi ve program sunuculuğu yaptı. Hâlihazırda üçüncü şiir kitabı ve bir araştırma kitabını da yayın sürecine hazırlamaktadır. 

 

EKİM 2023 CUMARTESİ BULUŞMALARI PROGRAM AKIŞI:

 

7 Ekim 2023 Cumartesi 

Konuşmacı: Dr. Mümin Ali

Konu: Balkanlarda Türkçenin Seyri ve Yahya Kemal

Saat: 14.00

 

14 Ekim 2023 Cumartesi 

Konuşmacı: Selahattin Eş Çakırgil

Konu: Türkiye-İran-Suriye Hadiseleri

Saat: 14.00

 

21 Ekim 2023 Cumartesi 

Konuşmacı: Prof. Dr. Necdet Neydim

Konu: Türkiye’de Bir Gençlik Edebiyatı Var mı?

Saat: 14.00

 

28 Ekim 2023 Cumartesi 

Konuşmacı: Prof. Dr. Dursun Ali Tökel

Konu: Hayat Sorunlar Getirir, Masal İse Çözümler!

Saat: 14.00

Galeri