EKREM ERDEM: PİYER (PIERRE) LOTİ’N�...

EKREM ERDEM: PİYER (PIERRE) LOTİ’NİN ADININ DEĞİŞTİRİLMESİ HAYIRLI BİR HİZMET OLUR

30/10/2020

İstanbul'un Eyüpsultan ilçesinde bulunan Piyer (Pierre) Loti tepesinin isminin değiştirilmesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Fransa'ya ve Makron’a (Macron) yönelik sert eleştirilerinin ardından tekrar gündeme getirildi. Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Genel Başkanı Ekrem Erdem, "Piyer Loti'nin adı değiştirilsin" talebini desteklediklerini açıkladı. 

Türkiye gazetesinde yer alan habere göre, Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi Başkanı Mahmut Bıyıklı, "Fransa bütün değerlerimize yönelik topyekûn bir saldırı başlatmış durumda. Sayın Cumhurbaşkanımızın tüketim ürünlerine boykot çağrısı çok anlamlıdır. Bu vesileyle kültürel bir karşı duruş içine girmek gayet yerinde bir tavır olur. Özellikle uzun yıllardır tartışılan Aziz İstanbul’a ruhunu kazandıran Eyüp Sultan Hazretlerinin hemen yanı başındaki tepeye verilen Piyer (Pierre) Loti adı, hiç vakit kaybetmeden değiştirilmelidir" görüşünü savundu.

Bıyıklı sözlerinin devamında da şunları kaydetti:

"Onun yerine hemen orada ebedi istirahatgâhında yatmakta olan bu memleketimizin kültürüne tarihine edebiyatına hâsılı bu milleti millet yapan bütün değerlere dost olan değerli Edebiyatçı Yazar Ahmet Kabaklı’nın ismi verilmelidir. Beldeyi Tayyibe’nin hâkim tepesine oryantalist bir Fransız’ın ismi değil millî yerli bir münevverin adı daha çok yakışır. Belediye Meclisi çekinmeden tarihî adımı atmalı ve vakit kaybetmeden tabelayı asmalıdır."

Bu talebe Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği (TDED) Genel Başkanı Ekrem Erdem’den de destek geldi. Erdem, "Bunlar aslında emperyalizmin simgeleri. Bu oryantalistlerin çoğu Batı’nın casusları. Batı’nın değerlerini bize empoze eden, kendi değerlerimizi, kendi insanlarımızın gözünde değersizleştiren insanlar. Bu şekildeki birtakım insanların isminin, böyle gözde yerlere nakşedilmesi, kafalarımızın da karışmasına vesile oluyor. Yeni nesil onları rol model olarak alıyor. Orası ile örtüşecek o kadar isim var ki; Eyüpsultan ile özdeş̧ olan isimler o tepeye konulabilir. Bence bu, hayırlı bir hizmet olur” dedi. Ekrem Erdem, Makron’un (Macron) haddini aştığını belirterek “İslam’ı deforme etmeye çalışacaklar. Böyle bir şey kabul edilemez. İslam dünyasının ayağa kalkması lazım. Makron ve onun gibilere haddini bildirmeliyiz” diye konuştu.

Piyer (Pierre) Loti'nin isminin değiştirilmesi geçmişte de aralıklı şekilde gündeme gelmişti.

AK Partili Vahit Kiler, 2012 yılında Akşam gazetesine yaptığı bir açıklamada Piyer (Pierre) Loti tepesinin adının değiştirilmesi için başvuru yapacağını belirtmişti. Vahit Kiler, "Bitlisli olarak, bu ismin değiştirilerek Piyer Loti haline getirilmesi kanımıza dokunuyor. Belgeleri hazırlayarak, belediyeye gerekli başvuruyu yapacağız" ifadelerini kullanmıştı.

Kaynak: Yeniçağ

Galeri