ELAZIĞ’DA BİR KİTAP DA BENDEN KÜT...

ELAZIĞ’DA BİR KİTAP DA BENDEN KÜTÜPHANESİ AÇILDI

26/08/2023

Elazığ Valisi Dr. Ömer Toraman ve TDED Genel Başkanı Ekrem Erdem’in katıldığı bir törenle “Bir Kitap da Benden” kütüphanelerinin üçüncüsü Elazığ Kırklar Konteynerkenti’nde açıldı. 

 

KİTAPLA İLGİLİ FAALİYETLERE ÇOK ÖNEM VERİYORUZ

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği’nin (TDED) İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü desteğiyle hayata geçirdiği “Bir Kitap da Benden Projesi” kapsamında Elazığ Kırklar Konteynerkenti’nde hizmete giren kalıcı konteyner açılış töreninde konuşan Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği (TDED) Genel Başkanı Ekrem Erdem, 6 Şubat depreminin sonrasında Türkiye’nin büyük bir aile oluşunun yeniden fark edildiğini vurgulayarak devletin ve milletin el ele vererek bu felaketi büyük ölçüde aştığını kaydetti. “Bir Kitap da Benden” kampanyasının paydaşlarına teşekkür ederek TDED öncülüğünde bölgenin kitap ihtiyacının gözetilerek başlatıldığını anlatan ve derneğin kitapla ilgili projeleri hakkında bilgi veren Erdem, konuşmasında şunları söyledi:

 “Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği, 2008 yılında toplumun dil şuurun yerleşmesi ve güçlenmesi için faaliyet yapmak ve bu çizgideki kurum ve kuruluşlarla işbirliği sağlamak amacıyla kuruldu. O günden bugüne çok önemli faaliyetlere, projelere ve programlara imza atmış bir dernek. Bu çalışmalar arasında kitaba ve okuma alışkanlığı kazandırmaya özellikle önem veriyoruz. Çünkü kitap her derde devadır, kişinin kelime hazinesini geliştirir, insanı diri ve genç tutar. Dolayısıyla deprem bölgesine ‘Bir Kitap da Benden’ projesiyle katkı sunmak istedik. Bu projeyle bağış yoluyla toplanmış kitapları çocuklarımıza ve gençlerimize hediye ediyoruz. Kitap bağış kampanyası, başka şehirlerdeki öğrencilerin buradaki çocuklara ulaşmasını sağladı. İki gezici kütüphanemiz bütün bölgeyi dolaştı ve hediyeleri teslim etti. Anladık ki kalıcı kütüphane de büyük bir ihtiyaç. O sebeple Bir Kitap da Benden kütüphanelerin kurulmasına karar verdik.”

 

PROJE ELAZIĞ İÇİN KÜLTÜREL DESTEK

Elazığ Valisi Dr. Ömer Toraman, Elazığ’ın son yıllarda depremden en çok etkilenen illerimizden olduğuna dikkat çektiği konuşmasında barınma ihtiyacının öne çıktığını kaydetti. Bu açığın kısa sürede aşıldığını ve temel ihtiyaçların temin edildiğini ifade eden Vali Toraman, “Bir Kitap da Benden” projesinin bölgedeki çocuklar ve gençlerin kültürel ve zihinsel gelişimleri bakımından önemli olduğunu ve faaliyetlerden memnuniyet duyduklarını belirtti. 

Galeri