ERZURUM VALİSİ ÇİFTÇİ “DİLİM�...

ERZURUM VALİSİ ÇİFTÇİ “DİLİMİZ KİMLİĞİMİZDİR” KONFERANSINA KATILDI

12/02/2024

Erzurum Valisi Mustafa Çiftçi, Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Erzurum Şubesi tarafından Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi'nde düzenlenen "Dilimiz Kimliğimizdir" konulu konferansa katıldı.

Konferansta Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Genel Başkanı Ekrem Erdem, yabancı kelimelerin yerine Türkçe kelimelerin kullanılmasının önemine değindi. Erdem, Türkçe'nin zengin ve köklü bir dil olduğunu, yabancı kelimeler yerine Türkçe kelimeler kullanarak dilimizi korumanın ve geliştirmenin hepimizin görevi olduğunu söyledi.

Vali Mustafa Çiftçi de konferansta bir konuşma yaptı. Çiftçi, yurt dışında yaşadığı yıllarda ülke vatandaşlarının ana dillerini kullanma konusunda hassasiyetlerinin yüksek olduğunu belirterek, "Bizlerin de Türkçe konuşma konusunda aynı gayreti göstermemiz gerekiyor. Dilimiz, kültürümüzün ve kimliğimizin önemli bir parçasıdır. Dilimizi korumak ve geliştirmek hepimizin görevidir" dedi.

Konferansın sonunda Vali Çiftçi, Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Erzurum Şubesi Başkanı Prof. Dr. Mehmet Akif Gökpınar'a plaket takdim etti.

 

Kaynak: https://www.cayhaber.net/erzurum-valisi-ciftci-dilimiz-kimligimizdir-konferansina-katildi# / https://53habergazetesi.com/haber/erzurum_valisi_mustafa_ciftci_turkiye_dil_ve_edebiyat_derneginin_dilimiz_kimligimizdir_konferansinda_turkcenin_onemini_vurguladi-76643.html