Faaliyet Detay

BİR KİTAP DA BENDEN PROJESİ İLE İLGİLİ TDED GENEL BAŞKANI EKREM ERDEM’İN DEMECİ

"11 ilimizde yaşanan asrın felaketi 6 Şubat Kahramanmaraş depreminin ardından, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın riyasetinde hükümetimizin ortaya koyduğu irade ile depremin yaraları mümkün olan en hızlı şekilde sarıldı ve sarılıyor. Afetzedelerimizin ihtiyaçlarının giderilmesi için benzersiz bir seferberlik yaşandı. Bu felaketten çıkaracağımız dersler beraberinde hepimize düşen; birliğimizi, beraberliğimizi korumak ve toplumumuzu daha ileri seviyeye taşımak için kenetlenmektir. Halkımız ilk günden itibaren deprem bölgesindeydi. STK’larımız da en hızlı şekilde bölgeyi ihya ve inşa için üstün gayretle çalıştı ve alanlarına uygun şekilde hizmet götürdü.

 “Dilimiz Kimliğimizdir” şiarıyla toplumda dil şuurunun yerleşmesini ve gelişmesini sağlayacak faaliyetlerde bulunmak amacıyla kurulan Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği olarak bu seferberlikte üzerimize düşeni yerine getirmek için “Bir Kitap da Benden” projesini hayata geçirdik. İstedik ki deprem bölgesinde yetişen yeni nesillerimiz dilimizi ve kültürümüzü en güzel şekilde yansıtan edebî ve bilgilendirici kitaplarla buluşsun. Bağış kampanyası yoluyla Genel Merkez ve şubelerimizce toplanan kitapları, iki gezici kütüphane aracılığıyla depremden etkilenen 11 ilimizdeki çocuklara ve gençlere hediye etmek suretiyle aktarmış olduk. Kütüphanelerimizin uğradığı her noktada büyük ilgiyle karşılandığı için müsterihiz. Bu ilgiden ve hediye kitap sevincinden anladığımız, önemli bir boşluğu doldurduğumuzdur.

Deprem bölgesi için ihtiyaç seferberliğine “Bir Kitap da Benden” kampanyasıyla destek vermemizin öncelikli sebebi, kitabın her yaşta ve özellikle çocuk yaşta büyük ihtiyaç olduğuna inanmamızdır. Genç nesillerimizin gelişmesi, bilgilenmesi, diline ve kültürüne yabancı kalmaması, manevi bakımdan doğru beslenebilmesi için okumaktan ve kitaptan mahrum kalmaması gerekir. 

Bir Kitap da Benden projesi, derneğimizin hedeflerini yansıtan en güncel faaliyetimizdir. İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü desteğiyle hayata geçirdiğimiz proje için İstanbul İl Millî Müdürlüğümüz desteğiyle okullarda kitap bağış kampanyası düzenlendi. Yüzbinlerce kitap İstanbul Eyüpsultan’daki dernek genel merkezimizde toplandı. Yazarlar, edebiyatçılar, editörler, dernek yöneticileri ve alanında uzman gönüllüler bir araya gelerek kitapları tasnif etti ve dağıtıma hazır hâle getirdi. Tırlarla deprem bölgemize ulaşan kitaplar, bölgeyi karış karış dolaşan gezici kütüphanelerimizle çocuk ve gençlerimize hediye edildi. Gezici kütüphanemiz Eylül’ün ilk haftasına kadar seyahatini sürdürdü. Çocuklarımızın ve gençlerimizin, ilgi alanlarına ve ihtiyaçlarına yönelik doğru eserleri seçebilmesini kolaylaştırmak adına, her ilimizin Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğünden tahsis edilen psikososyal destek ekipleri rehberlik etti. Gezici kütüphanelerimizin faaliyetiyle sınırlı kalmayan projemiz aracılığıyla deprem illerimizde kalıcı konteynerkent-kütüphaneleri kurduk ve açılışlarını gerçekleştirdik. Bölgede kitap talep eden okulların kütüphanelerine kitap bağışında bulunduk.

“Bir Kitap da Benden” kampanyamıza anlamlı desteklerini esirgemeyen İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğümüze, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığımıza, İstanbul Valiliğimize, kitap bağış kampanyasında desteğini bizden esirgemeyen İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğümüze, deprem bölgesindeki illerde projemizin işleyişine destek veren valilerimize ve il müdürlerimize; kitap bağışçılarımıza; kitap bağış kampanyamıza, tasnifine ve hediye edilmesine vesile olan herkese çok teşekkür ediyorum.

Deprem bölgesinden gelecek talepler doğrultusunda benzer proje ve faaliyetler için daima hazırız."

Galeri