Faaliyet Detay

MEDENİYET OKUMALARI EYÜPSULTAN 2023-2024 KAPANIŞ TÖRENİ YAPILDI

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği (TDED) Medeniyet Okumaları Eyüpsultan ilçesi 2023-2024 Kapanış Töreni yapıldı.

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği öncülüğünde, Eyüpsultan Kaymakamlığı ve Eyüpsultan İlçe Millî Eğitim müdürlüğü desteğiyle ilçede başlatılan Medeniyet Okumaları Projesi’nin 2023-2024 dönemi kapanış töreninde emeği geçen yönetici ve öğretmenlere teşekkür belgesi verildi. 

Eyüpsultan Borsa İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde gerçekleşen törende Eyüpsultan Kaymakamı İhsan Kara, TDED Genel Başkanı Ekrem Erdem, Eyüpsultan İlçe Millî Eğitim Şube Müdürü Murat Yıldız, Eski Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken ve Medeniyet Okumaları Eyüpsultan İlçe Koordinatörü İbrahim Akçay birer konuşma yaparken, okumalara katılan öğrenciler projenin kendilerine kattığı değere dair görüşlerini dile getirdiler. Programa TDED yönetiminden Genel Başkan Yardımcıları İrfan Çalışan ve Osman Kaymak, Genel Müdür Kamil Çakır katıldı. 

Törende konuşan Ekrem Erdem, bu törenin Medeniyet Okumaları projesine emek veren öğretmenlere bir teşekkür niteliğinde olduğunu vurgulayarak, "Öğrencilerini Medeniyet Okumaları projesiyle buluşturan öğretmenlerimize başarı ve teşekkür belgesi vermek bizim için bir görevdir. Gönüllülüğün ne kadar önemli olduğunu bize bir defa daha göstermiş oldular. Gençlerimizin ufkunu açan böyle bir projenin belkemiğini oluşturuyorlar. Hayata öğretmen olarak başladım ve bir köy öğretmeniyken başlıca işim okuryazar olmayanlara okuma yazma öğretmek için bir kurs açmak oldu. Bu gönüllülük esasına bağlı kalarak, kendi kendime edindiğim bir vazifeydi." değerlendirmesinde bulundu.

Dilin, millet olma ve kimlik kazandırma yönüne dikkati çeken Erdem, şunları kaydetti:

"Ortak duyguları besleyen unsurlar, medeniyet birikiminden beslenir. Dil burada önemli yer tutar. Her aydın kendi dilini, tarihini ve medeniyetini en doğru şekilde kavramalıdır. Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği olarak bu mücadelenin içindeyiz. Medeniyet Okumalarının çerçevesi de bu anlayışımızı yansıtıyor. Doğru kitapları doğru insanlarla beraber okuyarak tahlil etmenin ne derece önemli olduğu idrakini kazandırmayı amaçlıyoruz. Müzakere edilmeyen kitapların değeri anlaşılamadığını ortaya koyuyoruz."

 

Galeri