İLHAN KURT’TAN İKİ YENİ KİTAP

İLHAN KURT’TAN İKİ YENİ KİTAP

09/06/2023

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Genel Merkez YK, Dil ve Edebiyat Dergisi Yayın Kurulu Üyesi, şair ve yazar İlhan Kurt, bir şiir ve bir roman kitabıyla okurlarını selamladı. Olağan Şiir dergisinde de şiirleri yayımlanan Kurt’un Mesela isimli şiir kitabı Çıra Yayınları, Pervane isimli romanı MGV Yayınları arasından çıktı. Kitapların tanıtımı için düzenlenen şiir dinletisi ve imza günü 9 Haziran Cuma (yarın) saat 20.00’de Kağıthane Yeni Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek.

Adres: Merkez Mahallesi, Burcu Sokak, No: 7, Kâğıthane / İstanbulMESELA-Şiir- Arka Kapak Yazısı:

Benim nasibimde çıkmak varmış Musa’nın yurdundan,

Âdem’in inancını bir mağarada işitmek 

Beyaz, lekeli elbiselere karşın simsiyah bir kumaştan gömlek dikip kendime

Bir nurlu avucu öpmek 

Düşmeden tunca, mermere, 

Eğmeden başımı hazzın o ağır kokusu karşısında 

Bu habis gölgenin altında dimdik yaşama
 

Yayınevi          : Çıra Yayınları
Sayfa Sayısı   :104

Basım Yeri      :İstanbul

Basım Tarihi  :2023PERVANE -Roman- Arka Kapak Yazısı:
Ağır bir koku var havada. Sanki her şey durmuş, herkes susmuş. Azrail’in kanat seslerini duyuyorum Medine’nin üstünde. Gelmese miydim bu akşam buraya? Ama ondan izin istemiştim. Düne göre biraz iyiydi bu sabah o yüzden izin alıp Sunh’a ailemin yanına gelmiştim. Ateşi de düşmüştü üstelik. Dünkü ateşi neydi öyle, hücrelerine kadar titretmişti onu. Ağrılar kemiklerine vuruyordu adeta…

Yayınevi          : MGV Yayınları
Basım Yeri      :İstanbul

Basım Tarihi  :2023İlhan Kurt Kimdir?

Erzincan’ın Refahiye ilçesinin Topağaç köyünde dünyaya geldi. Lisans da dâhil ilk, orta ve lise eğitimini İstanbul’da tamamladı. Lisansını Marmara Üniversitesinde Elektrik-Elektronik alanında Yüksek Lisansını ise “Karadeniz Teknik Üniversitesinde Eğitim Yönetimi Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Alanında”  yaptı. Muş’ta ve Rize’de öğretmenlik ve çeşitli kademelerde eğitim yöneticiliği görevlerinde bulundu. Halen İstanbul’da milli eğitim şube müdürü olarak görev yapmaktadır. 

Edebiyatın şiir, hikâye, deneme, makale ve roman alanlarında eserleri olan İlhan Kurt’un ilk şiirlerinin yer aldığı “Araf” 2014 yılında yayımladı. Ardından ilk romanı olan ve Ayasofya’nın esaretini konu alan “Ayasofya’nın Gözyaşları” romanı 2016 yılında yayımlandı. 2016 yılında yayımlanan“ Dukas/Mekir” ise yazarın ilk hikâye kitabıdır. Peşinden 2016 yılında anlatılara ve kısa şiirlerine yer verdiği “Kül ve Köz” geldi. Farklı bir fabl denemesi olarak 2017 yılında yayımlanan “Karınca Nefesi” siyerden bazı kesitleri hikâye tarzı ile anlatan bir kitaptır. 2018 yılında basılan “YirmiBir” İstanbul’un fethini çeşitli boyutlarıyla; özellikle sur içini de dikkate alan anlatımı ile dikkat çeken bir romandır. Hazreti Ebubelir'in hayatını konu edinen biyografik bir roman olan “Pervane” ve son dönem şiirlerinden oluşan şiir kitabı "Mesela" 2023 yılında yayımlandı. 

Şiirleri Töre, Yedi İklim, Dil ve Edebiyat ve Türk Edebiyat ile Olağan Şiir, Barbar, Üçüncü Yeni dergilerinde; deneme ve makaleleri Dil ve Edebiyat, Olağan Şiir, Hüma ve Anadolu Gençlik dergilerinde yayımlandı.   Yazar, dergicilik alanındaki çalışmalarını ise Dil ve Edebiyat Dergisinin yayın kurulu üyesi olarak sürdürmektedir.

Galeri