İSTANBUL’UN FETHİ İŞTE ŞİMDİ T...

İSTANBUL’UN FETHİ İŞTE ŞİMDİ TAMAMLANDI

17/07/2020

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Genel Başkanı Ekrem Erdem, İstanbul’un fethinin 567 yıllık bir gecikmeyle şimdi tamamlandığını belirterek “567 yıllık gecikmiş hak, Sayın Cumhurbaşkanımızın inançlı ve vakur duruşu sayesinde gerçek sahiplerine verilmiştir. Bu karar Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bağımsızlığının tescillendiği bir karardır” dedi. 

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Genel Başkanı Ekrem Erdem, Ayasofya Camii’nin ibadete açılması kararını değerlendirdi. Verilen kararla Türkiye’nin büyük bir utançtan kurtularak tarihi sorumluluğunu yerine getirdiğini ifade eden Erdem, Fatih Sultan Mehmet’in 1 Haziran 1453 tarihle vakfiyesini hatırlattı. 

Fatih’in, yüzlerce sayfadan oluşan vakfiyesinin “Kim bu Ayasofya’yı camiye dönüştüren vakfiyemi değiştirirse Allah’ın, Peygamber'in, meleklerin, bütün yöneticilerin ve dahi bütün Müslümanların ebediyen laneti onun ve onların üzerine olsun. Azapları hafiflemesin, haşr gününde yüzlerine bakılmasın. Kim bunları işittikten sonra hala bu değiştirme işine devam ederse, günahı onu değiştirene ait olacaktır. Allah'ın azabı onlaradır. Allah işitendir, bilendir.” bölümüne vurgu yapan TDED Genel Başkanı Ekrem Erdem, “Ülke olarak omuzlarımızdaki yük ve sormluluk işte bu kadar ağırdı. Şükürler olsun ki artık şimdi bir kuş kadar hafifiz” şeklinde konuştu. 

Konuşmasında Ayasofya’nın camiye çevrilmesine karşı çıkanların tarihini ve geçmişini bilmediğini ifade eden Erdem, şunları söyledi: 

“Ayasofya bizim kılıç hakkımızdır. Millet olarak bizim hakkımız, o kutsal mekanı inşa edenlerden daha az değildir. Zira Ayasofya bugün tüm depremlere, afetlere, yangınlara karşı gelerek hala ayakta ise, bu, Türk milletinin onu en güçlü şekilde sahiplenmesi sayesindedir. Bizim için vatan, bayrak, devlet, dil, din, kültür ne ise Ayasofya da o değerdedir. Bizler, bizi biz yapan değerlere sahip çıktığımız oranda ayakta kalabiliriz. O yüzden de Ayasofya’nın hala müze olarak kalmasını isteyenlerin amacı tamamen ideolojiktir. Bu görüş asla kabul edilemez.”

“Ayasofya’yı sadece bir ibadethane olarak görmek, o kutsal mekanın değerini hafifletmektir” diyen TDED Genel Başkanı Ekrem Erdem, “Ayasofya bir semboldür. Ayasofya bir yaşam biçimidir. Ayasofya bağımsızlıktır, Ayasofya özgürlüktür, Ayasofya inançtır, kültürdür, Ayasofya özlemdir, Ayasofya umuttur, Ayasofya özgürlük ve istikbal için tarih boyunca döktüğümüz kandır, göz yaşıdır. Ayasofya diriliştir, Ayasofya var olmaktır. Bu inançla, kararın altında imzası bulunan başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, bu süreçte emeği olan herkese şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu.

Galeri