Ayşe Nur Çalıkçı

Ayşe Nur Çalıkçı

Ayşe Nur Çalıkçı

1972 yılında İstanbul’da doğdu. Yazı serüvenine lise yıllarında başladı. 1995 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünü bitirmiştir. 2000 yılında İstanbul Üniversitesi Cumhuriyet Tarihi Ana Bilim Dalında yüksek lisans programını “Türk Basınında 1946-1950 Dönemi Demokrat Parti’nin Demokrasi Konusundaki Muhalefet Anlayışı” konulu teziyle tamamlamıştır. 

Lise ve üniversite yıllarında girdiği deneme yarışmalarında dereceler kazanmış, başta Timaş Yayınları Gök Nazara Geldi (1998), Birun Yayınları Yorma Yüreğini Aşktan Usanacaksan (2003, Nesil Yayınları 63 Yıla Adanmış 63 Mektup (2008), Bilge Kültür Sanat yayınlarından Beyaz İhtilale Doğru (2023), Diyanet Yayınları Oynarken Tükenmek Kumar, Diyanet Yayınları Kaza ve Kadere İnanıyorum kitabı olmak üzere çeşitli yayınevlerinde yazar, editör ve proje koordinatörü görevlerini üstlenmiştir.  Üsküdar Belediyesi’nin Objektiften Yansıyanlarla Sultan II. Abdülhamid Döneminde Eğitim (2017), Fotoğraflarla II. Abdülhamid Döneminde Kudüs (2017), Fotoğraflarla Sultan II. Abdülhamid Dönemi Sağlık Müesseseleri: Hastaneler (2018) kitaplarının yayın koordinatörlüğünü üstlenmiştir. Yazıları Türk Edebiyatı, Zafer, Ufuk Çizgisi, Tepe Edebiyatı, Sandal, Cemre, Beyaz Sanat, Altınoluk, Kadın Kimliği, Hece, Türkiye Dil ve Edebiyat dergilerinde ve Yeni Şafak gazetesinin kültür-sanat sayfalarında ve Star gazetesi kitap ekinde yayımlanmıştır. Süreli internet dergisi Edebistan, Hayal Günlüğü ve Habername’de yazı yazmaya devam etmektedir.

Üniversite yıllarında başlayan radyo programcılığına belli aralıklarla devam etmiş, Diyanet TV, Gün Işığı FM, Üsküdar FM ve Mavera TV gibi çeşitli radyo ve kanallarda program yapımcılığı, sunuculuğu, metin yazarlığı ve oturum yöneticiliği gibi görevler üstlenmiştir. Üsküdar Belediyesi Hattat Hasan Çelebi’ye Saygı Gecesi Proje Koordinatörlüğü (2015), Üsküdar Belediyesi Prof. Dr. Uğur ve Çiçek Derman Hocalara Saygı Gecesi Proje Koordinatörlüğü (2015), Üsküdar Belediyesi Besmele-i Şerif Sergisi Proje Danışmanlığı (2015), Sultanbeyli Belediyesi Ayla Ağabegüm Saygı Gecesi Proje Koordinatörlüğü (2014), Diyanet İşleri Başkanlığı Diyanet TV “Bilirkişi” Çizgi Film Proje Danışmanlığı ve Metin Yazarlığı (2015), Gençlik ve Spor Bakanlığı “İstanbul’dan Şanlıurfa’ya Kitap ile Geleceğe Adım Adım” Proje Koordinatörlüğü (2018), Pendik Belediyesi Güncel Bellek Sergisi Proje Koordinatörlüğü ile Sanata Kadın İmzası Sergi Proje Koordinatörlüğü (2018), İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün Hayat Okumaya Değer Projesi Lise Öğrencileri arasında Mustafa Kutlu Kısa Hikâye Yarışması Koordinatörlüğü (2020), Hayat Okumaya Değer Projesi Akif’e Mektuplar Yarışması Koordinatörlüğü (2021) ve   İstiklal Marşının 100. Yılına 100 Etkinlik Projesi Koordinatörlüğü (2021),  Kütüphanede Hayat Var Kısa Film Yarışması Koordinatörlüğü (2021), 15 Temmuz Kahramanlarına Mektuplar Yarışması Koordinatörlüğü (2021-2022) nü yapmıştır. 

2020 yılında kurulan Rihle Uluslararası İmam Hatip Mezunlar Derneği kurucusu ve yönetim kurulu başkanı olup aynı zamanda 2013 yılından bu yana KADEM üyesidir. İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nde Şube Müdürü olarak görev yapmakta olan eğitimci yazar Ayşe Nur Menekşe Çalıkçı evli ve dört çocuk annesidir.