KLAVYELERE TÜRKÇE İFADE GELİYOR

KLAVYELERE TÜRKÇE İFADE GELİYOR

28/04/2016

F klavye konusunda yayımlanan genelgenin ardından şimdi de İngilizce ibarelerden temizlenmiş klavyeler hazırlandı. Türkçe klavyeler yakında satışa çıkacak.

Kamu kurumlarında ve okullarda 'Q Klavye' yerine 'F Klavye'ye geçiş için başlatılan çalışmalardan sonra klavyelerdeki yabancı ifadelerde de Türkçe dönüşüm başlatıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun da destek verdiği çalışmalar, Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Başkanı AK Parti İstanbul Milletvekili Ekrem Erdem'in öncülüğünde son aşamasına getirildi.

 

ENTER YERİNE GİRİŞ

Hazırlanan Türkçe klavye, yabancı ifadelerden temizlendi. Yeni Türkçe klavyede 'Enter' yerine 'Giriş', 'Caps Lock' yerine 'Büyük Harf Kilidi', 'CTRL' yerine 'Kontrol', 'Alt' yerine 'Seçenek', 'Delete' yerine 'Geri Sil' ifadeleri yer aldı. Yine, 'Tab' tuşuna 'Atlama/Sekme', 'Shift' yerine 'Büyük Harf/Üst karakter' ifadesi konuldu.

 

TL SİMGESİ KONDU

Türk klavyesinde, dolar ve avronun yanı sıra, Türk Lirası'nın sembolü de yerini aldı. Sembol, T harfinin olduğu tuşa konuldu. Ayrıca, inceltme işaretli harfler de klavyeye yerleştirildi. Başbakanlığın yayınladığı genelgeyle, kamu kurumları ve okullarda başlatılan F klavyeli dönüşüme, kısa süre içinde Türkçe klavye dönüşümü de eklenecek.

 

Kaynak: https://www.yenisafak.com/gundem/klavyelere-turkce-ifadeler-geliyor-2458114

Galeri