MALATYA’DAKİ KALICI KÜTÜPHANE AÇI...

MALATYA’DAKİ KALICI KÜTÜPHANE AÇILIŞI YAPILDI

26/08/2023

“Bir Kitap da Benden” projesi kapsamındaki ikinci kalıcı kütüphane, Malatya Rönesans Konteynerkenti’nde açıldı. Açılışı, Malatya Valisi Ersin Yazıcı ve TDED Genel Başkanı Ekrem Erdem gerçekleştirdi.

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği’nin (TDED) İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü desteğiyle hayata geçirdiği “Bir Kitap da Benden Projesi” kapsamında Malatya Rönesans Konteynerkenti’nde kalıcı kütüphanelerin ikincisi olan “Bir Kitap da Benden Kütüphanesi” hizmete girdi. 

 

KİTAP VE KÜLTÜR MEDENİYETİNE MENSUBUZ

Açılış töreninde konuşan Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği (TDED) Genel Başkanı Ekrem Erdem, birçok STK’nın deprem bölgesine destek verdiğini, bu çerçevede Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği’nin de kendi çizgisinde katkıda bulunmak üzere ve 1 milyon kitap hedefiyle “Bir Kitap da Benden” kampanyasını başlattığını ifade etti. İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü, İstanbul Valiliği, İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğü ve AFAD gibi birçok kurum ve kuruluşun kampanyaya destek verdiğini dile getirerek her birine teşekkür eden Erdem, sözlerini şöyle sürdürdü: 

“Biz kitap ve kültür medeniyetinin mensuplarıyız. Kitabı toplum, aile ve fert olarak merkezimize almak durumundayız. Kitap bizim için en iyi dost, en güzel rahatlatıcı, yetiştiricidir. Kitap okuyan insanlar topluluklarda hemen fark edilir, çünkü kendini doğru ifade eden güçlü insanlardır. Dolayısıyla kitap okumaya erken yaşta başlanmalıdır. Kitapların okunduğu kadar müzakere yoluyla idrak edilmesini de önemsiyoruz. Bunun için dernek olarak ‘Medeniyet Okumaları’ adıyla önemli bir proje yürütüyoruz. ‘Bir Kitap da Benden’ projemiz de yine çocuklarımıza ve gençlerimize erken yaşta kaliteli eserleri okuma ve idrak etme alışkanlığı kazandırmak üzere başlattığımız, geleceğe miras bir proje.”

 

ÖRNEK BİR FAALİYET

Malatya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Latif Okyay, bir selamlama konuşması yaparak, Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği öncülüğünde başlatılan “Bir Kitap da Benden” kampanyasından ve konteynerkente kalıcı kütüphane kazandırılmasından ötürü duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Malatya Valisi Ersin Yazıcı, Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği’ne Genel Başkan Ekrem Erdem’e Malatya’da gerçekleştirilen kitap dağıtım faaliyetleri ve kalıcı kütüphane için teşekkür ederek sözlerine başladı. Toplum olarak okumanın öneminin bilindiğini, ancak okuma alışkanlığı kazandırmadaki gayretlerin yetersiz kaldığını belirten Yazıcı, geçmişe göre epey mesafe kat ettiğimizi dile getirdi ve şunları söyledi: 

“İlk emri ‘Oku’ olan bir dine mensup bir toplum olarak okuma alışkanlığı kazanmada ve kazandırmada öncü hâle gelmemiz gerekiyor. Bunu gerçekleştirmek adına çalışmalar yürüten Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği, ‘Bir Kitap da Benden’ projesini ayağımıza getirerek önemli ve örnek bir adım atmış oldu. Biz de bu öncülüğü devam ettirerek her konteynerkentimize kütüphane kurmaya gayret göstereceğiz ve okuma alışkanlığı kazandırmaya katkı sunacağız. ”

Törenin ardından “Bir Kitap da Benden Kütüphanesi” gezildi ve gezici kütüphane aracılığıyla çocuklara ve gençlere kitap dağıtımı yapıldı. 

Galeri