MOBİL KÜTÜPHANELERİN İLKİ KAHRAMA...

MOBİL KÜTÜPHANELERİN İLKİ KAHRAMANMARAŞ'TA AÇILIYOR

31/07/2023

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği (TDED) tarafından hazırlanan ve İstanbul Valiliğinin desteğiyle hayata geçirilen “Bir Kitap da Benden” Projesi kapsamında planlanan mobil kütüphanelerin ilki Kahramanmaraş'ta törenle açılıyor. 

 

1 Ağustos Salı günü saat 18.30'da, İçişleri Bakan Yardımcısı Bülent Turan, Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkan Hayrettin Güngör, Kahramanmaraş Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mutlu Kaya, Kahramanmaraş İl Kültür Müdürü Seydihan Küçükdağlı’nın ve bölge milletvekillerinin katılımının beklendiği törende Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Genel Başkanı Ekrem Erdem ve TDED Kahramanmaraş Şube Başkanı Fatih Demirdöğen de hazır bulunacak.

Kahramanmaraş’ın Dulkadiroğlu ilçesi, Sümer Mahallesi’nde bulunan BAYKAR Konteynerkenti’nde hazırlığı tamamlanan mobil kütüphane, çevredeki depremzede çocukların ve gençlerin faydasına sunulacak. 

1 Ağustos Salı günü saat 18.30'daki törenin program akışı şöyle: 

- Açılış konuşmaları

  • Ekrem Erdem - TDED Genel Başkanı
  • Hayrettin Güngör – Kahramanmaraş B.B. Başkanı
  • Ömer Faruk Coşkun – Kahramanmaraş Valisi
  • Bülent Turan – İçişleri Bakan Yardımcısı

- Kütüphane Açılışı

- Kitap Dağıtımı

- Kapanış

 

Kalıcı kütüphane açılışıyla Kahramanmaraş seyahatini tamamlayacak olan Bir Kitap da Benden Gezici Otobüslerinin seyahat programı şöyle:

Adıyaman: 1 Ağustos – 10 Ağustos

Malatya: 11-19 Ağustos

Elazığ: 20-22 Ağustos

Diyarbakır: 23-24 Ağustos 

Şanlıurfa: 25 Ağustos – 3 Eylül

 

 

KİTAP KAMPANYASI DEVAM EDİYOR

Başlangıç olarak İstanbul İl ve İlçe Millî Eğitim Müdürlükleri aracılığıyla okullarda yürütülen kitap bağışı kampanyası büyük ses getirdi ve binlerce kitap toplandı. Bağışlanan kitaplar, dernekte edebiyatçı, yazar ve editör gönüllülerle tasnif edilerek bölgeye gönderilmeye hazır hâle getirildi. Çocukların gönderdikleri kitaplarla birlikte deprem bölgesindeki çocuklara teselli olsun diye iliştirdikleri el yapımı kitap ayraçları, oyuncaklar, küçük hatıralar ve en önemlisi sevgi dolu mektuplar ve küçük notlar gören herkesi duygulandırdı. Kitap kampanyası TDED şubeleri aracılığıyla Türkiye geneline yayılarak devam ediyor. Toplanan kitaplar hem gezici hem de kalıcı kütüphaneler yoluyla çocuklara ve gençlere ulaştırılıyor.

 

KAMPAYAYA DESTEK OLMAK İÇİN

Bir Kitap da Benden Projesi, deprem bölgesinde çocuklara ve gençlere umut taşıyor. Gezici kütüphanelerimiz bölgeye binlerce kitap ulaştırıyor. Deprem illerimizdeki Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüklerimizden tahsis edilen psikososyal destek ekipleri, çocukların ve gençlerin iyileşmeleri ve kendilerini geliştirmelerine yönelik kitap seçmelerini sağlıyor; seçilen bütün kitaplar hediye ediliyor. Kitap kampanyamız devam ediyor.

Kampanyaya destek vermek isterseniz;
- Kitap bağışlayabilir,
- Maddi destekte bulunabilir,
- Sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz.
İnternet sitesi: https://birkitapdabenden.com/
Twitter: https://twitter.com/birkitapbenden
Instagram: https://www.instagram.com/birkitapdabenden1/

Kitap gönderim adresi:

TÜRKİYE DİL VE EDEBİYAT DERNEĞİ
Adres: Merkez Mahallesi Feshane Caddesi No:3 Eyüpsultan/İstanbul
Telefon: 0 530 936 75 15
 

Galeri