PIERRE LOTİ’DEN BAŞKA İSİM Mİ YO...

PIERRE LOTİ’DEN BAŞKA İSİM Mİ YOK?

28/10/2020

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Fransa'ya boykot çağrısı, İstanbul'da eski bir tartışmayı alevlendirdi. Vatandaş İstanbul'un 'manevi kalbi' Eyüpsultan’daki 'Pierre Loti" tepesinin isminin değiştirilmesini istedi.

 

1934 yılına kadar tepenin adı ünlü İslâm alimi İdris-i Bitlisi'sinin ismini taşıyordu. O yıl eşcinselliğiyle bilinen Fransız yazardan Pierre Loti'nin ismi verildi.

 

BAŞKA BİR İSİM OLSUN

Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi Başkanı Mahmut Bıyıklı "Fransa bütün değerlerimize yönelik topyekûn bir saldırı başlatmış durumda. Batı’nın içinde her zaman var olan İslam düşmanlığını dışa vurması kabul edilebilir bir durum değil. Sayın Cumhurbaşkanımızın tüketim ürünlerine boykot çağrısı çok anlamlıdır. Bu vesileyle kültürel bir karşı duruş içine girmek gayet yerinde bir tavır olur. Özellikle uzun yıllardır tartışılan Aziz İstanbul’a ruhunu kazandıran Eyüp Sultan Hazretlerinin hemen yanı başındaki tepeye verilen Pierre Loti adı, hiç vakit kaybetmeden değiştirilmelidir. Onun yerine hemen orada ebedi istirahatgâhında yatmakta olan bu memleketimizin kültürüne tarihine edebiyatına hâsılı bu milleti millet yapan bütün değerlere dost olan değerli Edebiyatçı Yazar Ahmet Kabaklı’nın ismi verilmelidir. Beldeyi Tayyibe’nin hâkim tepesine oryantalist bir Fransız’ın ismi değil millî yerli bir münevverin adı daha çok yakışır. Belediye Meclisi çekinmeden tarihî adımı atmalı ve vakit kaybetmeden tabelayı asmalıdır” diye konuştu.

 

EMPERYALİZMİN SİMGESİ

Bu talebe Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği (TDED) Genel Başkanı Ekrem Erdem’den de destek geldi. Erdem "Bunlar aslında emperyalizmin simgeleri. Bu oryantalistlerin çoğu Batı’nın casusları. Batı’nın değerlerini bize empoze eden, kendi değerlerimizi, kendi insanlarımızın gözünde değersizleştiren insanlar. Bu şekildeki birtakım insanların isminin, böyle gözde yerlere nakşedilmesi, kafalarımızın da karışmasına vesile oluyor. Yeni nesil onları rol model olarak alıyor. Orası ile örtüşecek o kadar isim var ki; Eyüpsultan ile özdeş olan isimler o tepeye konulabilir. Bence bu, hayırlı bir hizmet olur” dedi. Ekrem Erdem, Macron’un haddini aştığını belirterek “İslam’ı deforme etmeye çalışacaklar. Böyle bir şey kabul edilemez. İslam dünyasının ayağa kalkması lazım. Macron ve onun gibilere haddini bildirmeliyiz” diye konuştu.

 

VATANDAŞTAN ÇAĞRI

Eyüpsultan’dan Fransız Pierre Loti’nin isminin kaldırılması taleplerine vatandaştan destek geldi. Gazetemizin haberi üzerine sosyal medyadan İstanbul Büyükşehir Belediyesine ve Eyüpsultan Belediyesine çağrı yapan vatandaşlar değişikliğin isabetli olacağını söyledi. Kullanıcılar tepeye şu isimler önerdi: Eyüpsultan, Eyyûb el Ensari, İdris-i Bitlisi, Kanuni, Kaşgari, Ulubatlı Hasan, Fetih, Necip Fazıl, Selahaddin Eyyûbi...

 

PIERRE LOTİ KİMDİR? AJAN MI TÜRK DOSTU MU?

Asıl adı Louis Marie Julien Viaud idi. 1850 yılında Fransa'nın Rochefort kentinde Protestan bir ailenin en küçüğü olarak doğdu. 17 yaşında Fransız Deniz Kuvvetleri'ne girdi. Denizcilikte albaylığa kadar yükseldi. Ama edebiyatçı kimliğiyle tanındı. Eserlerinden İslam coğrafyasından oryantalist kesintiler sundu. İlki 1976 yılında Abdülhamid Han'ın cülus töreninde olmak üzere yedi defa İstanbul'a geldi. Kanlıca, Beykoz, Kandilli'de kaldı. Tophane rıhtımındaki kahvehanelerde nargile içmenin keyfini eserlerinde aktardı. Balkan Savaşlarında Türkleri savundu. Trablusgarp'ın işgalinde İtalya'yı eleştirdi. "Can Çekişen Türkiye" isimli kitabında Türkleri destekledi. Bu yüzden iltifat gördü ve İstanbul'a davet edildi. 1913 yılı Ağustos ayında Galata'da karşılandı. Artık emekli bir askerdi.

 

Kaynak: https://www.turkiyegazetesi.com.tr/turkiye/pierre-lotiden-baska-isim-mi-yok-o-sapik-fransizin-ismini-eyupsultandan-indirelim-742281