TDED 8. İSTİŞARE TOPLANTISI VE 2022 ...

TDED 8. İSTİŞARE TOPLANTISI VE 2022 ESKADER ÖDÜLLERİ / Ali Bal

25/12/2023

Coğrafyanın kader olduğunu biliyoruz. Bu sözü tarihin her döneminde yaşadık, yaşamaya devam ediyoruz. Ülkemiz bulunduğu konumdan kaynaklı her zaman tehdit altında kalmıştır. Üst üste gelen şehit haberleri milletimizi derinden üzdü. Böyle bir vakitte TDED 8. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı için Düzce'de idik.

TDED kurulduğundan beri millet olmanın en yegâne unsuru olan dilimiz, Türkçemiz üzerine kafa yoruyor, ciddi araştırmalar, bilimsel toplantılar, yayınlar yapıyor. Ülke geneline yayılan 23 şubesi ile Türkçenin ses bayraktarlığını yapıyor. Bu maksatla 8. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı için Düzce’de bir araya gelindi. Evvela bir hakkı teslim etmek gerekir. Düzce Belediyesi kusursuz ev sahipliği ile kültüre, sanata ve Türkçeye verdiği değeri ortaya koymuştur. Belediye Başkanı Sayın Faruk Özlü’ye teşekkür ediyoruz. Bir teşekkürü de TDED Genel Başkanı Sayın Ekrem Erdem’e baştan yapmış olalım. Çünkü yıllardır Türkçeyi dert ediniyor, dilimizi korumak ve dilimizin zenginliklerini anlatmak için var gücüyle çalışıyor.

Toplantı, Düzce Belediyesi Prof. Dr. Erol Güngör Kültür Merkezinde başladı. Burada yapılan açılış konuşmalarında, Türkçenin karşı karşıya kaldığı sorunlara çözümler getirildi. Genel Başkan Erdem, Türkçenin günümüze kadar toplumun ihtiyaçları doğrultusunda değişim ve dönüşüme uğradığını belirterek, “Türkçe, yaklaşık 10 milyon kilometrekareye sahip coğrafyada 200 milyona yakın konuşanı ile dünyanın en büyük dilleri arasındadır. Bugün dilimiz; bilim ve teknolojideki hızlı gelişme, basın yayın kuruluşlarının özensiz dil kullanımı, ticari hayatın getirdiği yabancı kelimeler, yabancı dil hayranlığı gibi nedenlerle tehdit altında." dedi.

Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nedim Sözbir, yabancı dil eğitimi alınırken yabancı hayranlığı oluştuğunu belirten konuşmasında dil hassasiyetinden dolayı TDED’e teşekkür etti.

Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü ise dilin önemine değinerek, "Bir milletin aydını mutlaka 3 şeyi bilmelidir. Bunlar dini, dili ve tarihidir.” diyerek Türkçeyi çok iyi kullanmamız gerektiğini vurguladı.

Düzce Valisi Selçuk Aslan da "Hukuk metinleri ve sosyoloji, milleti tasada ve kıvançta bir arada bulunan insanlar topluluğu olarak tanımlar. Tasayı ve kıvancı aynı yürekten hissedebilmek için anlamak gerekli. Bu da ortak dille mümkündür." ifadesini kullandı.

Genel Merkez sunumu ile devam eden toplantıda şubeler faaliyetlerini anlattı. Ayrıca TDED Genel Başkanı Ekrem Erdem’in önerisiyle Cumhuriyet Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Kadir Yılmaz tarafından hazırlanan ve TDED Yayınları arasından çıkan “Yazım Kılavuzu ile İlgili Tespit ve Öneriler” başlıklı çalışmanın müzakeresi yapıldı.

Kardelen Çocuk, Olağan Şiir, Olağan Hikâye, Dil ve Edebiyat, Dil ve Edebiyat Araştırmaları gibi önemli yayınları ve yirmi üç şubesiyle edebiyatımıza, dilimize ve kültürümüze katkılar sunmaya devam eden TDED, ülkemizde büyük bir boşluğu dolduruyor. Emek ve gönül veren herkesi tebrik ediyoruz.

Kaynak: Milat Gazetesi / https://www.milatgazetesi.com/yazarlar/tded-8-istisare-toplantisi-ve-2022-eskader-odulleri-42/

Galeri