TDED GAZİANTEP ŞUBESİ 1. OLAĞAN KUR...

TDED GAZİANTEP ŞUBESİ 1. OLAĞAN KURULU YAPILDI

16/11/2023

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği (TDED) Gaziantep Şubesi’nin 1. Olağan Kurulu, Genel Başkanımız Ekrem Erdem'in katılımıyla gerçekleşti. Yeni yönetimin belirlendiği kurulda şube başkanlığına Prof.Dr. Halil İbrahim Yakar seçildi.

2023 yılında kurulan ve faaliyetlerine başlayan Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği (TDED) Gaziantep Şubesi, 15 Kasım 2023 Çarşamba günü ilk olağan kurulunu yaptı. Genel Başkan Ekrem Erdem'in de katıldığı kurulda Gaziantep Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halil İbrahim Yakar, oy birliği ile şube başkanı seçilirken yönetim kurulu ve dernek yetkili organları da belirlendi.

 

TÜRKÇENİN BİRLEŞTİRİCİ ROLÜ

Genel kurulda bir konuşma yapan Prof. Dr. Halil İbrahim Yakar, Gaziantepli araştırmacı ve yazarların Türkçeye katkılarına değinerek Mütercim Asım'dan Ömer Asım Aksoy'a, Münif Paşa'dan Abdülkadir Evişen'e sözlük ve dil üzerine çalışmalarından bahsetti.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Gazikültür Yönetim Kurulu Başkanı ve TDED Gaziantep Şubesi Kurucular Kurulu üyesi M. Hakan Tanrıöver de dilin millî kimlik üzerindeki birleştirici rolünden bahsederek Türkiye Yüzyılı Vizyon Programı'nda Türkçenin korunması ve geliştirilmesine yer verilmesinin Türkçeye verilen önemi gösterdiğine dikkat çekti.

 

AMACIMIZ DİL ŞUURUNU YERLEŞTİRMEK

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Genel Başkanı Ekrem Erdem, derneğin amaç ve ilkelerine yer verdiği konuşmasında 2008 yılından bu yana Türkçe hassasiyeti noktasında attığı önemli adımlardan söz etti. Yayınlar, faaliyetler, bilhassa tabelaların Türkçeleşmesi ve F Klavye ile ilgili çalışmaların olumlu sonuçlarından bahseden Erdem, şunları söyledi: 

“Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği, 2008 yılında toplumun dil şuurun yerleşmesi ve güçlenmesi için faaliyet yapmak ve bu çizgideki kurum ve kuruluşlarla işbirliği sağlamak amacıyla ‘Dilimiz Kimliğimizdir’ şiarıyla kuruldu. O günden bugüne çok önemli faaliyetlere, projelere ve programlara imza atmış bir dernek. Bu çalışmalar arasında kitaba ve okuma alışkanlığı kazandırmaya özellikle önem veriyoruz. Çünkü kitap her derde devadır, kişinin kelime hazinesini geliştirir. Bunun için kitap merkesli faaliyetler önemli yer tutuyor. 2019’da ortaokul ve liselerde başlattığımız ‘Medeniyet Okumaları’nı sürdürüyoruz. 2023 yılında Gaziantep şehrimizi de içine alan deprem bölgesinde ‘Bir Kitap da Benden’ projesini gerçekleştirdik.” 


GAZİANTEP ŞUBESİ YÖNETİM KURULU 

TDED Gaziantep Şubesi 1. Olağan Kurulu sonucunda oy birliği ile seçilen, aralarında akademisyenlerin, ulusal dergilerde yazan yazarların, araştırmacıların, edebiyatçıların ve felsefecilerin bulunduğu yönetim kurulu ve dernek yetkili organları şöyle: 

Yönetim Kurulu Asil Üyeler: 1- Halil İbrahim Yakar (Şube Başkanı), 2- Osman Kartal (Muhasip), 3- Muhammet Erdevir (Başkan Yardımcısı), 4- Ali Gezginci (Sekreter), 5- Hüseyin Sönmezler, 6- M.Hakan Tanrıöver, 7- Gülşen Gazel, 8- İbrahim Alisinanoğlu, 9- Gengiz Halil Çiçek, 10- Hüseyin Ateş, 11- Mehmet Açıkgöz

Yönetim Kurulu Yedek Üyeler: 1- Asım Mıhçıoğlu, 2- Ahmet Özpay, 3- Mehmet Soğukömeroğlları, 4- Yavuz Sinan Ulu, 5- İbrahim Taha Kılcı, 6- Ali Polat, 7- Halil Çetin, 8- Barış Çiviroğlu, 9- Murat Dağ, 10- Mehmet Sabri Genç, 11- Mehmet Bülent Öztürk

Denetim Kurulu Asil Üyeler: 1- Reşit Güngör Kartal (Başkan), 2- Murad Canpolat (Sekreter), 3- Mustafa Ercan

Denetim Kurulu Yedek Üyeler: 1- Oğuzhan Saygılı, 2- İrem Öskes, 3- Hatice Burcu Kurt

Disiplin Kurulu Asil Üyeler: 1- Abdülkadir Üstündağ (Başkan), 2- Suat Savur (Sekreter), 3- Mehmet Pınarbaşı

Disiplin Kurulu Yedek Üyeler: 1- Yağmur Gündüz, 2- Kürşat Yozcu, 3- Gülsüm Ateş

Galeri