TDED GENEL BAŞKANI EKREM ERDEM: “YAR...

TDED GENEL BAŞKANI EKREM ERDEM: “YARALARIMIZI HEP BİRLİKTE SARACAĞIZ”

18/02/2023

6 Şubat’ta sabaha karşı yaşanan deprem ardında yaralı hayatlar ve yıkık şehirler bıraktı. İlk günden itibaren devam eden yardım seferberliği devletimizin öncülüğünde ve rehberliğinde sürüyor, yaraları sarmaya gayret ediyor.

Gün birlik günüdür. Çıkar gözetmek ve ayrımcılığa yeltenmek gibi bu acılı günlerde aklımıza dahi gelmemesi gereken olumsuzluklara paye verilmemeli, milletimizin seferberliğini baltalayacak, yardımı engelleyecek hiçbir girişime müsamaha gösterilmemelidir. Millet olma şuurunu sonuna kadar hissettiğimiz bir zamanda buna gölge düşürecek suni kargaşa ve asılsız iddialarla kamuoyunu oyalayanlara tek cevabımız var: Hepimiz devletiz.

Dünya kamuoyunda sık sık dile getirildiği gibi ortalama ülkeler bir tarafa, gelişmiş ülkelerin dahi üstesinden gelmekte zorlanacağı dünya karasal deprem tarihinin en büyük depremini yaşıyoruz. Devlet birimleri başta olmak üzere, arama-kurtarma ekipleri, sağlık kurumları ve hayati ihtiyaçların giderilmesine yardımcı olan yardım kuruluşları ilk günden bu yana yaraları sarmaya, geleceğimiz için umut vermeye devam ediyor. 

Bu kadar büyük acıyı yaşarken, yurt dışından gelen yardımlar ve arama-kurtarma ekipleri yüreğimize su serpti. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı üzere 70’i aşkın ülkeden yardım ulaştı ve onlarca ülkeden gelen kurtarma ekipleri umutlar tükeninceye kadar mücadele etti. Bu acı günler bizi yan yana getirmiş olsa da insani dayanışmanın dost-düşman ayırmadığını, bütün düşmanlıkları unutturduğuna şahit olduk. Acı ve üzüntüyü paylaştık.

Türkiye, yardım seferberliğinde tek yürek olduğunu bir defa daha gösterdi ve ticari kuruluşlarımız, bankalarımız ve bu ülkenin fedakâr her ferdinden cömert yardımlar yağdı. İnanıyorum ki bu seferberlik devam ettiği sürece, bölge kısa zamanda refah günlerine geri dönecek, imrenilecek alt ve üst yapıya kavuşacaktır. O zamana kadar hepimiz üzerimize düşen görevleri yaparak birlik ve beraberliği bozacak açıklama ve girişimlerden sakınarak genç nesillere umutlu yarınlar inşa edeceğiz. 

Depremzedelerin çıkar gözetmeden ve ayrımcılığa tâbi tutmadan yardımına koşan, tedavileri ve hayati ihtiyaçlarıyla ilgilenen, morallerini yükseltmek ve geleceğe umutla bakmalarına yardımcı olmak için maddi ve manevi desteğini esirgemeyen devlet ve sivil toplum kuruluşlarımıza, toplu ve ferdî gayretlerini esirgemeyen tüm insanlara ve insanlık ailesine müteşekkiriz. Allah hepsinden razı olsun…

 

EKREM ERDEM

TDED Genel Başkanı

Galeri