TÜRKİYE DİL VE EDEBİYAT DERNEĞİ B...

TÜRKİYE DİL VE EDEBİYAT DERNEĞİ BELEDİYELERİN KÜLTÜR MÜDÜRLERİNİ AĞIRLADI

24/01/2022

Bayrampaşa, Beyoğlu, Esenler, Eyüp, Fatih, Gaziosmanpaşa, Kâğıthane, Sultangazi ve Zeytinburnu belediyelerinin kültür müdürleri, Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği (TDED) Genel Başkanı Ekrem Erdem’in konuğu olarak dernek genel merkezinde buluştu.

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği (TDED) Teşkilattan Sorumlu Başkan Yardımcısı Seyfullah Şahbaz, Eğitim ve Kültürden Sorumlu Başkan Yardımcısı Ali Erdem’in hazır bulunduğu toplantıya; İstanbul’un ilçe belediyelerinin kültür ve sosyal işler müdürleri Mahmut Bıyıklı (Bayrampaşa), Yasir Ahıskalı (Beyoğlu), Hüseyin Cerrahoğlu (Esenler), İrfan Çalışan (Eyüp), Abdullah Kargılı (Fatih), Emre Kılıç (Gaziosmanpaşa), Önder Benzeş (Kağıthane), Murat Yıldırım (Sultangazi), Nurullah Yaldız (Zeytinburnu) katıldı.

Genel Başkan Ekrem Erdem, dernek ilke ve amaçları konusunda kültür müdürlerine bilgilendirmede bulundu. Kelime kayıplarımıza ve millî kimliğimizi yansıtan kelimelerimiz yerine yabancı ya da uydurukça kelimelerin devşirilmesinin sakıncalarına değinen Erdem, belediyelerin halka hizmet götürürken dil hassasiyetini gözetmesinin dilimize ve kültürümüze büyük katkı sağlayacağını belirtti. Derneğin tabelaları bağlayan TSE onaylı kurallar ve F Klavye konusundaki etkin çalışmalarından söz eden Erdem, tabelaların Türkçeleşmesi noktasında belediyelerin öncülük etmesi gerektiğini ifade etti. Dernek faaliyetlerini ilgiyle karşılayan kültür müdürleri, faaliyet kalemlerine ilişkin görüş ve önerilerini dile getirdiler.

 

Kaynak: https://www.dunyabizim.com/havadis/turkiye-dil-ve-edebiyat-dernegi-belediyelerin-kultur-mudurlerini-agirladi-h45227.html

Galeri