YÜCEL FEYZİOĞLU: ÇOCUKLARIN ÖNCEL�...

YÜCEL FEYZİOĞLU: ÇOCUKLARIN ÖNCELİKLİ HAKKI KENDİ KÜLTÜRÜNÜ ÖĞRENMEKTİR

22/01/2022

Masal yazarı Yücel Feyzioğlu, Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği’nin (TDED) Eyüpsultan Belediyesi’nin desteğiyle gerçekleşen haftalık söyleşi programı Cumartesi Buluşmaları’na konuk oldu ve Türk masallarına yönelik uzun yıllardır sürdürdüğü çalışmaları anlattı.

Milli Eğitim Bakanlığı ve Avrupa Konseyi tarafından ilkokul 4. Sınıflar için hazırlatılan, 2016 yılında “en sevilen ders kitabı” seçilen İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi isimli kitabının yazarı olan Yücel Feyzioğlu, masalların hayatımızdaki önemi, neden masallarımıza sahip çıkmamız gerektiğiyle ilgili söyleşisiyle Cumartesi Buluşmaları’na konuk olan Yücel Feyzioğlu konuşmasında, kendi masallarımızın çocuklarımız tarafından daha çok bilinmesi ve daha çok okunmasının önemi üzerinde durdu.

 

Türkiye’de Türk çocuklarının Batı masallarıyla büyümesinin önüne geçmek idealiyle yola çıkarak 1974’ten bu yana masallar üzerine çalıştığını dile getiren Yücel Feyzioğlu, Anadolu, Balkanlar, 1982’den itibaren Sovyetlerdeki bütün Türk coğrafyasından masallar derlediğini belirtti. Babasının çok iyi bir masal anlatıcısı olmasından ötürü masallara çocuk yaştan itibaren büyük ilgi duyduğunu ifade eden Feyzioğlu, Almanya’da aldığı eğitim sırasında bir eğitimcinin ülkenin gelişim sürecinde ve teknik altyapısında masalların olduğunu söylemesi üzerine masallarla daha yakından ilgilenmeye başladığını anlatarak “Çocukken yabancı masallar karşısında duyduğum küçümsenme duygusu ve Almanya’nın gelişiminin arkasında masallar olduğunu öğrenmem sebebiyle Türk dünyasının masalları üzerinde çalışmaya karar verdim. 24 farklı Türk toplumundan binlerce masal derledim. Bugün masallara ilgi artarak devam ediyor ama masal anlatıcılarımızın çoğunluğu çocuklarımıza Batı masallarını anlatma hatasına düşüyor” dedi.

 

İzlemek için: https://www.youtube.com/watch?v=uoqv2aFXKZo 

Kaynak: https://www.dunyabizim.com/havadis/yucel-feyzioglu-cocuklarin-oncelikli-hakki-kendi-kulturunu-ogrenmektir-h45221.html

Galeri