DEPREMZEDE ÇOCUKLAR GEZİCİ KÜTÜPHA...

DEPREMZEDE ÇOCUKLAR GEZİCİ KÜTÜPHANELERE YOĞUN İLGİ GÖSTERDİ

14/08/2023

Asrın depreminde zarar gören 11 il için başlatılan "Bir Kitap da Benden" projesinin gezici kütüphaneleri, Adıyaman seyahatini tamamlayarak Malatya yolculuğuna başladı. Sıcaklara rağmen çocuklar gezici kütüphaneye yoğun ilgi gösterdi. Çocuklara depremin acı hatıralarından uzaklaştıracak kitaplar dağıtıldı.

Adıyaman Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünden tahsis edilen psikososyal destek ekipleri aracılığıyla konteynerkentleri geçici konaklama merkezleri ve yaşam alanlarındaki çocuklara ve gençlere, depremin acı hatıralarından uzaklaşmasını sağlayacak ve gelişimlerini destekleyecek kitaplar hediye edildi. Mevsim normallerinin üstünde seyreden sıcaklara rağmen çocuklar gezici kütüphanelere büyük ilgi gösterdi. Dağıtımlarda Zıraat Katılım çalışanları da kitap rehberliği konusunda kampanyamıza destek verdi.

 

GEZİCİ KÜTÜPHANELERİN SEYAHAT PROGRAMI

Deprem bölgelerinde çocukların deprem psikolojisinden uzaklaşmaları için dolaşan gezici kütüphane seyehat proğramı çerçevesinde Malatya: 13-19 Ağustos, Elazığ: 20-22 Ağustos, Diyarbakır: 23-24 Ağustos, Şanlıurfa: 25 Ağustos – 3 Eylül tarihlerinde hizmet verecek.

 

KAMPANYAYA DESTEK OLMAK İÇİN

Bir Kitap da Benden Projesi, deprem bölgesinde çocuklara ve gençlere umut taşıyor. Gezici kütüphanelerimiz bölgeye binlerce kitap ulaştırıyor. Deprem illerimizdeki Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüklerimizden tahsis edilen psikososyal destek ekipleri, çocukların ve gençlerin iyileşmeleri ve kendilerini geliştirmelerine yönelik kitap seçmelerini sağlıyor; seçilen bütün kitaplar hediye ediliyor.

 

Kaynak: https://www.sabah.com.tr/adiyaman/2023/08/14/deremzede-cocuklar-gezici-kutuphanelere-yogun-ilgi-gosterdi

Galeri