DEPREMZEDE KAHRAMANMARAŞLI ÇOCUKLARA ...

DEPREMZEDE KAHRAMANMARAŞLI ÇOCUKLARA 10 BİNDEN FAZLA KİTAP GÖNDERİLDİ

26/07/2023

Türkiye Dil Edebiyat Derneği (TDED) öncülüğünde, Akdeniz Belediyesi, Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Akdeniz Kent Konseyi işbirliğinde yürütülen “Bir Kitap da Benden Projesi” çerçevesinde, Kahramanmaraşlı depremzede çocuklara, hikâye, roman ve ders kitaplarından oluşan 10 binden fazla kitap gönderildi.

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Mersin Şubesi, Akdeniz Belediyesi, Akdeniz Kent Konseyi ve Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nce düzenlenen "Bir Kitap da Benden" kampanyası kapsamında her yaş grubu için, hikâye ve romandan üniversite hazırlık kitaplarına kadar 10 bini aşkın kitap, 6 Şubat'taki depremlerde ağır yara alan Kahramanmaraş'a doğru yola çıktı.

Törene, Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak, İl Milli Eğitim Müdürü Adem Koca, Akdeniz Kent Konseyi Başkanı Mustafa Erim ile Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Mersin Şube Başkanı Muharrem Köse katıldı.

 

Gültak, "Deprem mağduru insanlarımızı unutmadık, yanlarındayız"

Kitapların yola çıkmasından önce bir açıklama yapan Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, 6 Şubat depremlerinin Türkiye tarihi açısından milat olduğunu belirterek, "Büyük acılar yaşadık, büyük kayıplarımız var. Ölenlere Allah'tan rahmet diliyorum. Devletimizin ve hükümetimizin tüm birimleri depremzede vatandaşlarımızın yanında yer almaya, vatandaşlarımızın yaşadığı sıkıntıları çözmeye devam ediyor. Şu anda okullar da tatil. Depremzede çocuklarımızın kitap okuması, ders çalışmaları ve böylelikle hayata yeniden tutunmaları açısından önemli bir proje, destek veren herkese teşekkür ediyorum" dedi.

 

"Mersin'de, kara gün dostu kardeşleri olduğunu bilsinler"

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Mersin Şube Başkanı Muharrem Köse ise, "Aziz milletimiz, en zor zamanlarda, dualarıyla, destekleriyle, yüreklerin nasıl bir ve beraber attığını bir kez daha bu hediye kitaplarıyla göstermiş oldu. İstiyoruz ki depremzede çocuklarımız ve gençlerimiz, yanlarında olduğumuzu, Mersin'de kara gün dostu, güzel yürekli kardeşleri olduğunu bilsinler" diye konuştu.

Akdeniz Kent Konseyi Başkanı Mustafa Erim, "Son derece özel ve anlamlı bir proje. Yaz mevsimi olması nedeniyle de ulaştırılacak kitapların, gençlerimizin ve çocuklarımızın ihtiyacı olan sınav ve kültürel bilinçlenmede faydalı ve destek olacağına inanıyorum. Kampanyaya katılan tüm dost ve arkadaşlara teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

Mersin İl Milli Eğitim Müdür Adem Koca ise "Bu özel kampanyaya 13 ilçemizden destek veren tüm öğrencilerimize, öğretmenlerimize ve yöneticilerimize teşekkür ediyorum. Deprem bölgesinde yaşayan öğrencilerimizin hayatına, eğitimi ve bilincine katkı noktasında destek veren herkese şükranlarımı sunuyorum" açıklamada bulundu.

Konuşmaların ardından Mersin'in 13 ilçesinden toplanan; hikâye, roman ve üniversite hazırlık kaynak kitaplarından oluşan 10 bini aşkın kitap, Kahramanmaraşlı depremzede çocuklar ve gençlere hediye edilmek üzere yola çıktı" dedi.

Kaynak: https://www.sabah.com.tr/mersin/2023/07/26/bir-kitap-da-benden-kampanyasi-ile-depremzede-ogrencilere-binlerce-kitap-gonderildi

Galeri