Dergi Detay

Dergi Resmi

Olağan Hikaye (19. Sayı)

Olağan Hikâye 4. Yılına Girerken

Olağan Hikâye dergimiz 19. sayısıyla 4. yılına girmiş bulunuyor. Bu yolculukta farklı evrelerimiz oldu. Her evrede, dergimiz biraz daha gençleşti, gençleştikçe olgunlaştı. Sözünü daha kendinden emin söylemeye başladı. Kendi yolunu kendi çizebilen bir hâle geldi. Her şeyden önce, Olağan Hikâye kendi yazar kadrosunu oluşturma başarısını gösterdi. Bugün bu derginin fikriyâtını ve yükünü sahiplenen genç bir kadro var. Hikâyeye ciddi ciddi gönül vermişler. Hikâye üzerine düşünüyorlar, hikâye yazıyorlar ve dergi çıkarıyor olmanın derdine sahipler. Olağan Hikâye dergisinin yolculuğu edebiyat ortamına neler katacak bunu tarih gösterecek ama şundan eminiz ki dergimiz geleceğe sağlam kalemler bırakacak. İşlerine bakan ve kalemlerini hakkıyla konuşturma gayretinde olan isimler bunlar. Başından beri hedeflediğimiz hususlardan belki de en önemlisi buydu. Bizim için bu derginin çıkış amacı da gerçekleşmiş oldu. Bugün okuyan yazan insanların bir muhit etrafında toplanmaları çok önemli. Biz Olağan Hikâye dergisi çıkarken öyle değil de böyle olsun diyen, edebiyat ortamının yaşam biçimi olarak farklı muhitlerinde nefes alamayacağını düşünen yetenekli gençlerin bir araya gelmesini istemiştik.
Her oluşumun merkezden başlayıp etrafa yayılan bir atmosferi var. Ve her atmosfer, yalnızca solunum sistemi uygun olanları içine çekiyor. Dergi çevrelerinde birbirine benzeyen, dünyaya bakışları az çok yakın olan insanların bir araya gelme sebebi bu olsa gerek. O hâlde edebiyat ortamında, yeni solukların edebiyat bünyemizi kuvvetlendirmesi için farklı atmosferlerin olması şart. Olağan Hikâye bu anlamda, olması gerekeni yaptı. Hem yeni bir soluk oldu hem bir atmosfer. Ve böylece olması gereken noktaya geldi. Edebiyatı züppelik olarak görmeyen ağırbaşlı, genç bir kadro oluşturdu. Allah yollarını açık etsin.
Dergimiz bundan sonraki sayılarına daha emin adımlarla ilerleyecek. Gelecek zamanlar, bize yeni şeyler katacak. Bundan sonra hikâye yolunun kilometre taşlarını merkezimize almaya çalışacağız. Onlar üzerine düşünecek, hikâyenin meseleleriyle birlikte, usta isimlerimizi biraz daha yakından tanımaya gayret edeceğiz. Yeni soluklara...

Yunus Emre Özsaray