Dr. YUNUS EMRE ÖZSARAY: KENDİ HİKÂY...

Dr. YUNUS EMRE ÖZSARAY: KENDİ HİKÂYEMİZE İHTİYACIMIZ VAR

07/02/2022

Hikâyeci yazar ve Olağan Hikâye Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Dr. Yunus Emre Özsaray, haftalık söyleşi programı Cumartesi Buluşmaları’nda, “Bizim Hikayemiz Bize Ne Anlatır?” başlıklı bir konuşma yaptı.

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği’nin (TDED) Eyüpsultan Belediyesi’nin desteğiyle gerçekleşen haftalık söyleşi programı Cumartesi Buluşmaları’nda hikâyeci yazar ve Olağan Hikâye Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Dr. Yunus Emre Özsaray, “Bizim Hikayemiz Bize Ne Anlatır?” başlıklı bir konuşma yaptı. Hikâyenin günümüzde gündelik hayat, edebiyat ve edebiyatçılar nezdindeki konumu üzerine değerlendirmelerde bulunan Yunus Emre Özsaray, hikâyenin kadim değerleri yansıtan kıymetli metinler olarak yola çıkışı üzerinde durarak “biz”in hikâyesinin yeniden inşa edilmesi gerektiğini vurguladı. Toplum olarak modernizmin ve teknolojinin kıskacına takılan bir kimlik sorunu yaşadığımızı anlatan Özsaray, bu sorunların edebiyata da doğrudan yansıdığını, Tanzimat’la birlikte toplumun değerlerine yabancılaşan münevverlerin ve onları destekleyen sonraki nesillerin ardından yerli olanı yeniden inşa etmek üzere Necip Fazıl ve Sezai Karakoç’un bir çığır açtığını, günümüz edebiyatçılarının bu çığırı en verimli şekilde değerlendirerek daha kimlikli, yerli ve kadimle barışık metinler ortaya koyması gerektiğini belirtti.

 

NESİLLERİ BİRBİRİNDEN UZAKLAŞTIRIYOR

Hikâye adına edebiyata dikkat çekici bir bakış kazandıran Olağan Hikâye dergisinin de bu düsturda ilerlediğini ifade eden Özsaray, 9. sayıya ulaşan derginin her sayısında günümüzde ihmale gelen, gözden kaçan ya da görmezden gelinen meselelere eğildiklerini dile getirerek edebiyat ve özelinde hikâyenin çıkmazları adına çözüm üretmeye çabaladıklarının altını çizdi. “Bir sürekliliğin süreği olduğumuzu beyan etmek için hikâyemizi kadim hikâyeye bağlayıp değişen dünya karşısında ‘bizim hikâyemiz var’ demeye ihtiyacımız var” diyen Özsaray, sürekliliğin sağlanamamasının ve bir sürekliliğe bağlı kalamamanın kopuşlara sebep olduğunu, bunun da nesilleri birbirinden uzaklaştırdığını ifade etti.

 

Kaynak: https://www.haber7.com/istanbul/3190732-dr-yunus-emre-ozsaray-kendi-hikayemize-ihtiyacimiz-var

Galeri