Faaliyet Detay

ALMANYA'NIN BAŞKENTİ BERLİN'DE YAPILAN DÜNYA ŞAMPİYONASINDA BİLGİSAYAR KLAVYE TAKIMIMIZ DÜNYA REKORU KIRARAK ŞAMPİYON OLDU

   Birleşmiş Milletlere bağlı INTERSTENO Uluslararası Bilgi İşlem ve İletişim Federasyonu tarafından düzenlenen 51. INTERSTENO KONGRE VE DÜNYA BİLGİSAYAR KLAVYE ŞAMPİYONASI,  Almanya'nın Başkenti Berlin'de 22 - 28 Temmuz 2017 tarihleri arasında yapılmıştır. 

     Şampiyonaya, Ülkemizin yanı sıra, Almanya, Çek Cumhuriyeti, Japonya, Avusturya, Hollanda, Çin, İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri, Güney Kore v.d. ülkelerinde aralarında bulunduğu 26 ülkelerden yüzlerce yarışçı katılmıştır. 

30 DAKİKALIK HATASIZ SÜRAT YARIŞI : 
30 Dakikalık Tecrübeliler kategorisi hatasız sürat yarışında dakikada net 151 sözcükle Celal AŞKIN (Pazarcık/Kahramanmaraş İcra Müdürü), Dünya Şampiyonu olmuştur. Aynı kategoride Hakan KURT dakikada net 133 sözcükle Dünya  İkincisi, Emrah KUYUMCU dakikada net 133 sözcükle Dünya Üçüncüsü olmuşlardır. 17-20 Yaş Gençler Kategorisinde de ilk üçü Türk Milli Takımımız kazanmıştır. 
Dakikada net 123 sözcükle Cengizhan ÖZAL (Menemen/İzmir Halide Gencer MTAL Öğrencisi)  Dünya Şampiyonu, dakikada net 120 sözcükle İlyas PAMUKÇU (Burdur Ercan Akın Fen Lisesi),
Dünya ikincisi, dakikada net 105 sözcükle Mehmet KURT (Eskişehir Fen Lisesi) Dünya Üçüncüsü olmuştur. 
http://www.intersteno2017.org/berlin_resultlistTP.php

     Bu yarış sonucunda Türk Milli Takımı, daha önce yapılan İnternet Şampiyonaları ile birlikte tarih boyunca kazanılan altın madalya sayısını çoğu dünya rekoru olmak üzere 86'dan 89'a çıkarmış, takım halinde de Dünya Şampiyonu olmuştur. 

DİĞER YARIŞLAR :
     Steno Yarışlarının Speech Capturing (dakikada artan hızla sesi anında yazıya çevirdikten sonra düzeltme yapılan) yarışında ise Deneyimliler Kategorisinde Celal AŞKIN (Pazarcık/Kahramanmaraş İcra Müdürü),  dakikada 319 hece süratle Standart Klavye ile yazarak Türkiye’ye bu yarışmada Dünya Rekoru kırarak ilk Dünya Şampiyonluğunu, aynı kategoride Hakan Kurt dakikada 295 hece süratle Standart Klavye ile yazarak Dünya Üçüncülüğünü kazanmışlardır. 17 – 20 Yaş Gençler Kategorisinde İlyas Pamukçu (Burdur Ercan Akın Fen Lisesi) Dakikada 247 hece süratle Standart Klâvye ile yazarak kategorisinde Dünya Üçüncüsü olmuştur.
http://www.intersteno2017.org/berlin_resultlistSC.php

     Real Time (dakikada artan hızla sesi anında yazıya çevirdikten sonra düzeltme yapılmayan) yarışında 17 – 20 Yaş Gençler Kategorisinde İlyas PAMUKÇU (Burdur Ercan Akın Fen Lisesi)  dakikada 247 hece süratle yazarak kategorisinde Dünya Üçüncüsü olmuştur. http://www.intersteno2017.org/berlin_resultlistRT.php

     Audio Transcription (dakikada aynı hızla sesi anında yazıya çevirdikten sonra düzeltme yapılmayan) yarışında 17 – 20 Yaş Gençler Kategorisinde 5347 karakterlik çeviriyle kategorisinde İlyas PAMUKÇU (Burdur Ercan Akın Fen Lisesi) Dünya İkincisi olmuştur. http://www.intersteno2017.org/berlin_resultlistAT.php 2017 YILI İNTERNET DÜNYA BİLGİSAYAR KLAVYE ŞAMPİYONASI 
MADALYALARININ VERİLMESİ : 
     Mayıs/2017 Ayında yapılan Dünya İnternet Klâvye Şampiyonasında, Türk Milli Takımı, 8 kategoride dağıtılan 24 madalyanın 3'ü altın olmak toplamda 13 madalyayı kazanmıştı. Bu yarışçılarımıza Madalyaları törenle Berlin'de verildi. 
Altın Madalya kazanan yarışçılarımız, 
0-12 Yaş kategorisi anadil yarışında, Şuhut/Afyonkarahisar Fatih Ortaokulu’ndan Onur DEMİRBAŞ, 
0-12 Yaş kategorisinde çokdilli yarışta, Yahyalı/Kayseri Hacı Hasan Efendi İHOO’ndan Ahmet Yasin AKMEŞE,
17-20 Yaş kategorisinin anadil yarışında, İstanbul 75. Yıl Cumhuriyet Mesleki Teknik Anadolu Lisesi’nden Kerem YAPRAK.

     Diğer ikincilik ve üçüncülük madalyası kazanan yarışçılarımız, 
     Celal AŞKIN (Pazarcık/Kahramanmaraş İcra Müdürü), İlyas PAMUKÇU (Burdur Ercan Akın Fen Lisesi), Zehra TAŞKALE (Afyonkarahisar Ali Çağlar Anadolu Lisesi), , Efe Abdullah TANER (Şuhut/Afyonkarahisar Kurtuluş i.k. Ortaokulu), Doğaç  DOVAN (Kula/Manisa Yunus Emre Anadolu Lisesi), Mete ÖZEN (Şarköy/Tekirdağ Anadolu Lisesi) ve Cengizhan ÖZAL’dır (Menemen/İzmir Halide Gencer MTAL). 

Bu sonuçlara aşağıdaki linklerden ulaşılabilir. 
http://www.interstenoturk.org/2017-dunya-internet-klavye-sampiyonasi/yaris-sonuclari/
http://www.intersteno.org/intersteno-internet-contests/classification-lists/
http://yegitek.meb.gov.tr/www/aciklamalar/kategori/23;

     Böylece dünyadaki en bilimsel (F) klâvye ile en bilimsel yöntemlerle (10 Parmakla + Bakmadan) yazan üstün yetenekli ve çalışkan gençlerimizin tarih boyunca kazandığı dünya şampiyonluğu 37'si  rekorlu 89 oldu. 

     Avrupa ve Amerika’da yıllar önce el yazısı ilkokullarda kaldırılmış bunun yerine birinci sınıfdan itibaren bilgisayar klâvye eğitimi konmuştur. Ülkemizde de yeni öğretim yılında ilkokul  birinci sınıfın ikinci yarısından itibaren bilgisayar  klâvye derslerinin konmasını yeniden teklif ediyoruz. Bilgisayarı on parmakla bakmadan bilimsel olarak kullanmak zamandan çok önemli bir verim sağlamaktadır. 

     Özetle, Türk Milli Klavye Takımımız, Dünyanın en büyük yarışında dağıtılan 9 madalyanın 6'sını, Diğer yarışlarda da 1 Dünya Şampiyonluğu, 1 Dünya İkiciliği, 3 Dünya Üçüncülüğü kazanmış, Mayıs/2017'de yapılan Dünya Internet Bilgisayar Klavye yarışında da dağıtılan 24 madalyanın 13'ünü Berlin'de törenle almıştır. Takımımız, Bilgisayar Klavye Dünya Şampiyonaları'nda, gerek ferdi olarak ve gerekse takım halinde Dünya Şampiyonu olmuştur. 

     Yönetim Kurulu Gençlik Danışmanı olan Emrah KUYUMCU, yapılan Genel Kurul'da Yönetim Kurulu Üyeliğine seçilmiştir. Berlin'de 51. si yapılan İNTERSTENO Kongresinin Parlamento Stenografları Grubuna TBMM'de görev yapan Stenograflarımız da 4 kişilik bir ekiple katılmışlar, stenograflarımız, diğer ülke stenografları ile birlikte karşılıklı mesleki  uygulamalarını, teknolojiyi  tartışmışlardır. Kongre/Yarışlar süresince, TBMM Stenograflar Ekibi, Bilgisayar Klavye ekibi ile birlikte hareket etmişlerdir. 

    Çiftli yıllarda yapılmakta olan INTERSTENO Uluslararası Bilgi İşlem ve İletişim Federasyonu'nun Ülke Temsilcilerinden oluşan KONSEY toplantılarının,  2018 yılı toplantısının İstanbul'da yapılması kararlaştırılmıştır. Konsey toplantısı Ülkemizde ilk defa 2006 Yılında Antalya'da yapılmıştı. Intersteno Uluslararası Bilgi İşlem ve İletişim Federasyonu
Türk Grubu Başkanlığı ve F Klavye ve Bilgi İşlem Derneği
 

 

 

Galeri