Faaliyet Detay

“BAKIRKÖY MEDENİYET OKUMALARI” İÇİN HAZIRLIKLAR BAŞLADI

“Medeniyet Okumaları Projesi” ayrıntılarını görüşmek üzere Bakırköy İlçe Millî Eğitim Şube müdürü Hakkı Aydoğan, Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği (TDED) Genel Merkezi’ne bir ziyarette bulundu; TDED Genel Müdürü Kamil Çakır ile bir araya geldi. 

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği (TDED), “Medeniyet Okumaları Projesi”, İstanbul ilçelerindeki yayılımını sürdürüyor. Proje, yakında Bakırköy okullarında başlayacak. Konunun ayrıntılarını ve projenin uygulama aşamalarını görüşmek üzere Bakırköy İlçe Millî Eğitim Şube müdürü Hakkı Aydoğan, TDED Genel Merkez’e ziyarette bulundu, TDED Genel Müdürü Kamil Çakır ile bir toplantı gerçekleştirdi. 

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği (TDED) öncülüğünde, ilçelerin kaymakamlıkları, belediyeleri ve millî eğitim müdürlükleri paydaşlığında gerçekleşen “Medeniyet Okumaları”, Kâğıthane, Eyüpsultan, Şişli ve Beykoz’da devam ediyor; Bahçelievler’de de başlatılması için hazırlıklar sürüyor.

 

ÖĞRENCİLERE OKUDUĞUNU ANLAMA VE MÜZAKERE ALIŞKANLIĞI KAZANDIRILIYOR

Medeniyetimizle ilişkili eserlerin bir araya getirildiği “Medeniyet Okumaları”, TDED YK Üyesi Medeniyet Okumaları Proje Koordinatörü Şişli İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü İlhan Kurt yönetiminde gerçekleşiyor. Proje ile öğretmenler rehberliğinde gençlere; okuduğunu anlama ve müzakere alışkanlığı kazandırmak, kültür ve medeniyet değerlerimizi tanımalarını, anadilini etkin kullanabilmelerini sağlamak, eserleri eleştirel bakış açısıyla değerlendirebilmekle duygu ve düşünceleri sözlü ve yazılı olarak ifade edebilmeyi sağlamak amaçlanıyor.

 

ALTI TEMALIK OKUMA PROGRAMI

Şehir ve Medeniyet, Dil-Kimlik ve Medeniyet, Göç ve Medeniyet, Coğrafya-Tarih ve Medeniyet, Din ve Medeniyet, Bilim-Düşünce-Felsefe ve Medeniyet başlıklı 6 tema üzerinden yürütülecek olan “Medeniyet Okumaları”nda okumaya katılmak isteyen öğretmenler, ortalama 30 kitap içerisinden seçtiklerini okuyor ve aylık okumalar sonunda uzmanlar eşliğinde müzakereler yaparak okudukları kitapların ait olduğu konu başlıkları hakkında geniş çaplı malumata sahip oluyorlar. Daha sonra da okudukları kitapları okullarında oluşturdukları öğrenci gruplarına okutuyor ve müzakere ediyorlar. Bu okuma, 6 konu başlığında tekrarlanarak devam ediyor. Proje uzman, öğretmen ve öğrencilerin konu başlıkları hakkında yapacakları paneller ve ödül töreni ile sona eriyor.

 

HER GEÇEN YIL KATLANARAK BÜYÜYOR

İlki 2019-2020 öğretim yılında aynı paydaşlarla uygulanmış ve salgın sürecine rağmen büyük ilgi görmüştü. Dönem içinde, toplamda 3600 olmak üzere 90 farklı kitap okundu ve değerlendirildi.  2021-2022 eğitim öğretim yılında Kâğıthane, Beykoz, Eyüpsultan ve Şişli’de yapılan Medeniyet Okumaları’nda öğretmen sayısı binlere, öğrenci ve kitap sayısı yüzbinlere ulaştı. Projenin Bahçelievler ve Bakırköy’de başlatılmasıyla daha geniş kitlelere ulaşma hedefinde bir adım daha atmış olacak.

Galeri