Faaliyet Detay

BİR KİTAP DA BENDEN PROJESİ

Projenin Tanımı

6 Şubat 2023 tarihinde gerçekleşen yıkıcı deprem sonucunda 11 şehirde hayatlar alt üst olmuş, on binlerce insan yaşamını yitirmiştir. Bölge halkının baş etmek zorunda kaldığı psikolojik travmalar uzun yıllar devam edecek, bugün çocuk olan depremzedeler ilerleyen yaşlarında da bu travmaların sıkıntılarıyla yüzleşmek zorunda kalacaklardır.Şu anda çadır ve konteyner kentlerde yaşayan çocuklar ve gençlerin kütüphaneye ve kitaba erişimi bulunmamaktadır. Kendi kitapları enkaz altında kalan bu çocuklar için yeni bir kitap okuma ve kütüphane alanı ihtiyaç hâline gelmiştir.

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği (TDED) üç adet mobil kütüphane ile depremzede çocuklara ve gençlere ulaşmayı hedeflemektedir. İlk etapta mobil olarak başlatılan bu kütüphane hareketi, şehirlerde kalıcı binalarda yaşam başladığında kalıcı kütüphanelere dönüşecektir.

Mobil kütüphaneler 11 depremzede ilin ilçelerini ve mahallelerini gezerek bölgedeki çocukların kitaba erişimini sağlayacaktır. Mobil kütüphanelerde görev alacak kütüphaneci, pedagog, şoför ve rehber personel sürecin hassasiyetine en üst seviyede uyarak projenin uygulanmasını sağlayacaktır. Çocuklar mobil kütüphanede kitapları inceleyebilecek, mobil araç önüne kurulacak portatif alanlarda okuyabilecek, yine bu alanlara yerleştirilecek satranç, mangala gibi oyunları oynayabileceklerdir. Bu alanda vakit geçiren çocuklara küçük ikramlıklar ve Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği’nin yaşlarına uygun olan dergilerinden verilecektir.

Projenin uygulama sureci iki seçenekli olarak yürütülecektir.Birincisi, il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri ile TDED şubeleri arasında geliştirilecek iş birliği ile ilkokul, ortaokul ve lise düzeyinde öğrencilerin okudukları kitapları depremzede akranlarıyla paylaşımları şeklinde planlanmıştır. Millî Eğitim Bakanlığı’nın ve TDED’ in oluşturduğu temel eserler listesi göz önünde bulundurularak kitap bağışı talep edilecektir.İkinci seçenek ise nakit bağışlar toplamak suretiyle kitapların dernek tarafından yayınevlerinden satın alınması şeklindedir. 

Her iki hâlde de temin edilen kitaplar mobil kütüphanelere dönüştürülecektir. TDED tarafından hazırlanan görsellerle giydirilecek bu mobil kütüphane araçlarına temin edilen kitaplar yerleştirilerek deprem sahasına gönderilecektir.

 

Projenin Amacı

Projemiz deprem bölgesinde zarar gören çocukların günlük hayatlarının normalleşmelerine yardımcı olmak için kitapların farklı dünyalara açılan kapılarını kullanmayı, üç adet mobil kütüphane ile depremzede çocuklara ve gençlere ulaşmayı hedeflemektedir.

 

Projenin Özeti

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği olarak deprem felaketi sonrası iyileşme sürecine katkıda bulunmak adına, depremden etkilenen genç nesillerimizin maneviyat ve düşünce dünyalarının ihyası ve inşası için devletimizin ve milletimizin daima yanında olmak şuuru ile “Bir Kitap da Benden Projesi”ni hazırlandı. 

Üç adet gezici kütüphane ile çocuklara, gençlere ve bölge halkına hediye etmek suretiyle kitap ulaştırılacaktır. Seyyar okuma ve sohbet alanları kurulacak, çay ve simit ikramlarına yer verilecektir. Gezici kütüphaneler, ilerleyen süreçte önce konteyner-kütüphaneye, daha sonra kalıcı kütüphaneye dönüşecektir.

 

Destekçilerimiz

İçişleri Bakanlığı

Belediyeler

Kurumsal Kitap Bağışçıları

Kütüphane Yaptıranlar

 

İstasyon Haritaları

Açıklama: 11 İlde istasyonların (uğrak yerlerinin) haritası görsel olarak sayfaya yerleştirilir. Her bir istasyonun açık adresi yazılır. 

Alt kısma iri puntolarla dağıtılan kitap sayısı sayaç ile güncel olarak paylaşılır.

Aktiviteler

Açılışlar

 

Gezici Kütüphane Hareketleri

 • Mobil araçlarda referanslı firmalardan ya da belediyelerden temin edilen şoförler görevlendirilecektir.
 • Araçlarda bir psikolojik danışman ile bir kütüphaneci bulundurulacaktır.
 • Kütüphaneciler, Kütüphaneler Müdürlüğü ile yapılacak protokol kapsamında bu kurumdan, psikolojik danışmanlar ise yine Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Rehberlik ve Araştırma merkezlerinden benzer usullerle temin edilecektir.
 • TDED şubelerinden sahayı bilen gönüllüler mobil araçlara refakat edecektir.
 • Genel Merkez’den proje sahasında görev almak isteyen ve işbirliği yapılan üniversiteden gönüllüler de sürece dahil olabilecektir.
 • İlgili personelin konaklaması, güvenliği ve rehberlik faaliyetlerinden başta TDED olmak üzere her araç için görevlendirilmiş TDED yönetim kurulu üyesi sorumlu olacaktır.
 • Mobil araçlarla gezen psikolojik danışmanlar çocuklarla sohbet edecek, oyunlarına eşlik edecek ve ihtiyaç hissettiklerinde psikolojik destek verecektir.
 • Görevlendirilen kütüphaneciler kitap stoklarını, çocukların yaşlarına uygunluk durumunu takip edecektir.
 • Çocukların gezici kütüphanelerden almak istedikleri kitaplar kendilerine hediye edilecektir.
 • Gezici kütüphanelerimizin yanına kalıcı kütüphaneler de kurulacaktır.
 • Kurulacak kalıcı kütüphanelere Kahramanmaraş’ı Yedi Güzel Adam’ı ile hatırlamak adına Yedi Güzel Adam olarak bilinen edebiyatçılarımızın adı verilecektir.

 

Eğitimler

Mobil kütüphaneler yalnızca kitap değil portatif masa sandalyeler kurulu okuma bölümleri ve satranç, mangala, dama gibi oyunlar da içerecektir. Mobil araçların durakladığı alanların önüne kurulacak bu masa ve sandalyelerde çocuklar ve gençlerin kitap okuma ve oyun oynaması için gerekli ortam oluşturulacaktır. Kitapların dünyasında yeni yolculuklara çıkan çocuklar ve gençler depremin travmatik etkilerini daha kolay atlatacaktır. Ayrıca bu mobil alanlarda sosyalleşerek ve rekabete dayalı oyunlar oynayarak psikolojik durumlarını iyileştirebilecektir.

Galeri