Faaliyet Detay

DİL VE EDEBİYAT DERGİSİNİN 100. SAYISI ÖZEL BİR TOPLANTIYLA TANITILDI

Dil ve Edebiyat Dergisi’nin 100. sayı sunum, istişare ve değerlendirme toplantısı için Fatih Belediyesi Çatladıkapı Sosyal Tesislerinde program düzenlendi.

Sinevizyon gösterimi ile başlayan programa, Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği (TDED) Genel Başkanı Ekrem Erdem, eski bakanlardan Atilla Koç, AK Partili milletvekilleri Ahmet Hamdi Çamlı, Belma Satır, Tülay Kaynarca, İsmet Uçma, Lokman Ayva, İstanbul Milli Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç, AA İstanbul Haberleri Editörü Hüseyin Altınalan ile AA İstanbul Ofisi İdari İşler Müdürü Sabri Çelebioğlu ve dergi çalışanları katıldı.

Programda konuşan Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Genel Başkanı Ekrem Erdem, “Dil ve Edebiyat dergimizin 8. yılı geride kaldı ve 100. sayıya ulaştık. İnanıyorum ve umuyorum, dua ediyorum, inşallah bizden sonra da bu tür çalışmalar devam eder, daha büyük sayılarda çeşitli toplantılar, inşallah bu çalışmalar değerlendirilir.” dedi.

Dernek kurmaktaki amaçlarının, Türkçe’nin karşı karşıya bulunduğu yabancılaşma sorunları olduğunun altını çizen Erdem, Türkçe’nin yaşadığı en büyük sorunların temelinde, Türkçe konuşanların, dillerini yeterince tanımaması, diline sahip çıkmaması olduğunu vurgulayarak, “Ciddi, bir dil şuuruna ihtiyaç olduğunu hissettik. İşte, oradan yola çıkarak toplumda bir farkındalık oluşturmak, ülkenin karşı karşıya kaldığı sıkıntıları her ortamda ifade edebilmek için, böyle bir dernek kurduk.” diye konuştu.

Sadece dernek kurmanın yetmediğini anlatan Erdem, “Bu dil şuurunu, topluma aktarabilmek, bir farkındalık oluşturabilmek için birçok faaliyetler gerekiyor. Şunu gururla ifade edeyim; derneğimiz bir tabela derneği değil.” ifadelerini kullandı.

Dil ve Edebiyat Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Üzeyir İlbak ise “Türkiye’de en uzun ömürlü olan dergiler, Sebilürreşad kapandıktan sonra, Cumhuriyet döneminde çok sınırlı sayıda yayınlanmakta ve varlıkları çok sürdürememektedir.” diye konuştu.

Dil ve Edebiyat Dergisini 100. sayıya ulaştıran Allah’a hamd eden İlbak, destek olan herkese de çok teşekkür ederek, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bu ülkenin zihin dünyasında bazen bir tek insanın zihnindeki kıvılcımla değiştirmek mümkün, buna biraz dikkatinizi çekmek isterim. Bugün bu ülkede iktidar olanlar, bir zamanlar Üstad Necip Fazıl’ın bir şiiriyle, sonra Sezai Karakoç’un bir mısrasıyla bize seslendiler ve yüreklerde hissettirdiler. Bu kıpırtıyla da bir ülkeyi değiştirdiler ve değişimin eşiğine getirdiler. Onun için edebiyat insan hayatında, düşünce dünyamızda önemli bir yer işgal eder.”

Galeri