Faaliyet Detay

"İSTANBUL" KONULU ŞİİR YARIŞMASI-AYRINTILAR

KAPSAM VE AMAÇ: 

Dili milli bir mesele olarak her türlü siyasi ve ideolojik düşüncenin üzerinde tutarak, dil şuurunun toplumda yerleşmesi ve gelişmesini sağlayacak faaliyetlerde bulunmak üzere kurulan Dil ve Edebiyat Derneği, öğrencilerimizin dil bilincini ve sevgisini artırarak, dilimize sahip çıkan ve koruyan bireylerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortak bir “İstanbul” Konulu Liselerarası Şiir  Yarışması düzenlemiştir. 

 

KONU: “İstanbul Konulu Liselerarası Şiir Yazma Yarışması”

KATILIM ŞARTNAMESİ: 

 1. Yarışmaya 2010-2011 eğitim-öğretim yılında İstanbul dahilindeki liselerde okumakta olan öğrenciler katılabilecektir.
 2. Yarışmaya her liseden en çok üç öğrenci kabul edilecektir.
 3. Şiirler, A4 kağıdına, 1.5 satır aralığı ve 12 puntoylo, Times New Roman yazı karakteriyle, yazılacaktır. Her şair adayı en fazla üç şiirle katılacaktır. Şiirler iki sayfayı geçmeyecek, altı kopya çoğaltılarak CD’ye kaydedilecektir.
 4. Şiirler özgün olup,  herhangi bir yerde yayımlanmamış ve ödül almamış olacaktır.
 5. Yarışmacılar belirlenen ödüller dışında herhangi bir hak talep etmeyecektir.
 6. Yarışmada ödül alan şiirlerin telif hakları Dil ve Edebiyat Derneği’ne ait olup, dernek bu şiirleri yayımlaması halinde yarışmacılara ayrıca herhangi bir ödemede bulunmayacaktır.
 7. Yarışma şartnamesine uygun olmayan veya zamanında teslim edilmeyen şiirler değerlendirmeye alınmayacak ve iade edilmeyecektir.
 8. Resmi başvuru formu www.ded.org.tr internet sitesinden ya da okul müdürlüklerinden temin edilip doldurulacak ve okul müdürünün onayından sonra okul idaresi tarafından 0 212 581 12 54 numaralı telefona fakslanacak veya belirtilen tarihe kadar posta yoluyla yarışma adresine ulaştırılacaktır.(Faksla gönderilen şiirlerin asılları ve CD'si mutlaka DED merkezine ulaştırılacaktır. Faksla gönderilen şiirlerin dereceye girmesi halinde aslının ve CD'sinin olmadığı tespit edilirse sonuç ile ilgili karar dernek  idaresine aittir.)
 9. Bu projeyi Dil ve Edebiyat Derneği adına Genel Başkan Yardımcısı Recep GARİP yönetiminde Eyüp ALKAN yürütecektir.

 

KATILIM BİÇİMİ:

 1. Okullar, her öğrenci için ekteki formu doldurup, her şiirden altı kopya çoğaltarak, yarışmaya katılacak şiirleri bir CD'ye kaydedip aşağıdaki katılım adresine ulaştıracaklardır. (katılım şartları, madde 8)

 

DEĞERLENDİRME:

 1. Şiirler, Ön Seçici Kurul tarafından ön elemeden geçirilecektir.
 2. Yarışma Seçici Kurulu, ön elemeyi geçen şiirler arasından ilk beşe giren ve mansiyon almaya hak kazanan 25 şiiri belirleyecektir.

 

YARIŞMA TAKVİMİ: 

 1. Yarışmaya son katılım tarihi 30 Nisan 2011’dir.
 2. Yarışma sonuçları 23 Mayıs 2011 tarihinde açıklanacaktır.
 3. Ödüller yarışma sonuçlarının açıklandığı hafta İstanbul'da düzenlenecek törenle sahiplerini bulacaktır.
  • İlk beşe giren öğrencilerin danışman öğretmenlerine 1’er adet cumhuriyet altını ve okullarına onurluk.

 

ÖDÜLLER:

Birinciye: Dizüstü Bilgisayar ve 2008-2009 öğretim yılında Milli Eğitim Müdürlüğü ile yapılan Yarışmada derece alan öğrencilerimizin “Denemeler ve Hikayeler” kitapları.

İkinciye: Dizüstü Bilgisayar ve 2008-2009 öğretim yılında Milli Eğitim Müdürlüğü ile yapılan Yarışmada derece alan öğrencilerimizin “Denemeler” kitabı.

Üçüncüye: Dizüstü Bilgisayar 2008-2009 öğretim yılında Milli Eğitim Müdürlüğü ile yapılan Yarışmada derece alan öğrencilerimizin “Denemeler” kitabı. 

Dördüncüye: Dijital kamera ve 2008-2009 öğretim yılında Milli Eğitim Müdürlüğü ile yapılan Yarışmada derece alan öğrencilerimizin “Denemeler” kitabı.

Beşinciye: Dijital fotoğraf makinası ve 2008-2009 öğretim yılında Milli Eğitim Müdürlüğü ile yapılan Yarışmada derece alan öğrencilerimizin “Denemeler” kitabı.

 • İlk beşe giren öğrencilere ve danışman öğretmenlerine Türk Dil Kurumu Sözlüğü ve Türk Dil Kurumu Yazım Kılavuzu.
 • İlk beşe giren öğrencilere ve danışman öğretmenlerine 1 yıllık Dil ve Edebiyat Dergisi aboneliği.

 

 •     Mansiyon Kazanan 25 Öğrenciye: MP4. Mansiyon kazanan öğrencilerin öğretmenlerine 1 adet çeyrek altın ve okullarına onurluk.
  • Mansiyon kazanan öğrencilere ve öğretmenlerine 1 takım Türk Dil Kurumu Sözlüğü ve Türk Dil Kurumu Yazım Kılavuzu.
  • Mansiyon kazanan öğrencilere ve öğretmenlerine 1 yıllık Dil ve Edebiyat Dergisi aboneliği.

 

 • Yarışmada Görevlendirilecek Jüri Üyelerine: 1 adet yarım altın, onurluk ve 1 yıllık Dil ve Edebiyat Dergisi aboneliği.

 

 • Şiirleri Bize Ulaşan Tüm Öğrencilere ve Danışman Öğretmenlerine; 2008-2009 öğretim yılında Milli Eğitim Müdürlüğü ile yapılan Yarışmada derece alan öğrencilerimizin “Denemeler” kitabı.

Galeri