Faaliyet Detay

LİSELERARASI İSTANBUL KONUŞU HİKÂYE YARIŞMASI’NIN ÖDÜL TÖRENİ CRR’DE YAPILDI

Bu yıl ikincisi yapılan, İstanbul’da Liseliler Yarışıyor edebiyat yarışmaları, “İstanbul Konulu Hikâye” başlığını taşıyordu. Yarışmaya 534 hikâye gönderildi. Ön jüride, hikâye sayısı 100’e indirildi. 14 Haziran’da CRR’de yapılan törenle ilk 5’e girenlere ödülleri verildi, 25 öğrenci mansiyon kazandı. 

 

İlk 30’da Dereceye Giren Öğrenci Ve Okulları

1. Sümeyye OZGAT / Özel Şefkat Lisesi FL 12-A, 2. Ayşegül Yıldırım / Özel Şefkat Lisesi 11-D GL, 3. Zehra Beyhan / Ahmet Rasim Lisesi 10-C, 4. Atıl Andaç Aydın / İstanbul Atatürk Anadolu Lisesi 10 FA, 4. Kübra Koçyiğit / Güngören Anadolu İmam- Hatip Lisesi 9/C, 5. Fikriye Ayaz / Kemal Atatürk Lisesi 10 TM B, 6. Hasan Burak Yıldız / Cengizhan Anadolu Lisesi 10 Dil A, 7. Betül Ayhan / Mustafa Kemal Anadolu Öğretmen Lisesi 11 TM A, 8. Fatih Külahçı / Tuna Lisesi 10 TM B, 9. Merve Şahin / Pendik Fatih Anadolu Lisesi 11 Fen A, 10. Kadir Berksu Daniş / Samiha Ayverdi Anadolu Lisesi 10/FE, 11. Gizem Kandemir / Çamlıca Anadolu Lisesi 10-C, 12. Rana Saloğlu / Bağcılar Akşamsettin Anadolu Lisesi 11 Dil, 13. Hasan Hüseyin Tokpınar / Güngören Anadolu İmam- Hatip Lisesi 11-C, 14. M. Hanifi Akbaş/ Kemal Hasoğlu Lisesi 11 TM C, 15. Hamza Saruncu/ Beyoğlu Anadolu İmam- Hatip Lisesi 11/B, 16. Hamdiye Hale Özcan / Kandilli Kız Anadolu Lisesi 11 MATC, 17. Nesrin Bektaş / Gediktaş Lisesi 10 Fen A, 18. Miruna Sarina Munteanu / Atatürk Çağdaş Yaşam Çok Programlı Lisesi 10-G, 19. Gülsüm Adıbelli / Özel Burç Safiye Sultan Anadolu Lisesi 10 Fen F, 20. Fatih Oğulcan Şahinbaş / İstek Özel Bilge Kağan Anadolu Lisesi 10 Fen C, 21. İbrahim Cesur / Sultanahmet Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi EML 11 B, 22. Bedirhan Sezgin/ Rami Atatürk Lisesi, 23. Yusuf Ay / Beyoğlu Anadolu İmam- Hatip Lisesi 11 C, 24. Selin Büşra Temiz / Büyükçekmece Atatürk Anadolu Lisesi 9-C, 25. Nuray Derya/ Güner Akın Lisesi 12 TM B, 26. Sefa Erginöz / Bağcılar Orhangazi Lisesi 11 SOS A, 27. Ceylan Cemile Ettin /Avcılar Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi 11 TB, 28. İrem Danalıoğlu / Özel Şefkat Lisesi Al 10-C, 30. Mihriban Toluay / Vali Muammer Güner Anadolu Öğretmen Lisesi 11 TMA.

Programa, DED Başkanı Ekrem Erdem, İstanbul Milletvekili Hüseyin Besli, İstanbul Vali Yardımcısı Harun Kaya, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız, Osmanlı Arşivleri Daire Başkanı Dr. Önder Bayır, Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş, TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, KİPTAŞ Genel Müdürü İsmet Yıldırım, Beyaz Ay Derneği Başkanı Mehmet Öcalan, ESKADER Başkanı Mehmet Nuri Yardım, Kaymakamlar, İlçe Milli eğitim Müdürleri, Belediye Başkanları, siyasi parti temsilcileri ile çok sayıda davetli katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende konuşan Dil ve Edebiyat Derneği Genel Başkanı Ekrem Erdem, insanların en önemli varlığı olduğunu belirttiği dilin, insanı insan yapan, diğer yaratıklardan ayıran en önemli özellik olduğunu söyledi. Dil olmasa hiçbir şeyin olamayacağını, insanların dillerini kaybettiklerinde her şeylerini kaybedeceklerini ifade eden Erdem, bu nedenle dili çok iyi kullanmak, çok iyi noktalara getirmek gerektiğini belirtti.

ˇİstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız, yarışmanın gerçekleşmesinde en büyük pay sahibi isimlerden biriydi. Yıldız, törende hem bir konuşma yaptı hem de dereceye giren öğrencilere ödüllerini verdi.

Yarışma jürisinin başkanlığını Prof. Dr. Hikmet Özdemir yaptı. Özdemir, törende jürinin değerlendirmeleri nasıl yaptığını anlattı (solda). Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş, törende yaptığı konuşmada bu tür yarışmaların önemine değindi.

 

Şampiyonlar Sahnede

Genel Başkan Ekrem Erdem, 2010 Dünya İnternet Bilgisayar Klavye Şampiyona’sında dünya şampiyonu olan Türk takımının da ödüllendirildiği törende, F klavyenin de parmakların kullanımına daha uygun olduğuna ve F klavye ile daha hızlı yazılabileceğine dikkati çekerek, F klavyenin yaygınlaştırılmasıyla ilgili çalışmalar başlattıklarını hatırlattı. Ödül törenine dünya şampiyonasında dereceye giren yarışmacılar ile “F klavyenin babası” olarak tanınan İntersteno Onursal Başkanı İhsan Yener ve İntersteno Uluslararası Bilgi İşlem Federasyonu Türkiye Temsilcisi Seçkin Köse de katıldı.

 

Bir teşekkür de jüriye

Yarışma jürisi birbirinden değerli öğretmen ve akademisyenlerden oluşuyordu (en altta). Jüride derneğimizi genel başkan yardımcımız Prof. Dr. Hikmet Özdemir (solda), ve Dil ve Edebiyat dergisi editörü Mehmet Kamil Berse (Altta sağda) temsil ettiler. Vefa Lisesi Müdürü Dr. Sakin Öner de jürimizde yer alan öğretmenlerden biriydi (Altta Solda) Jüri üyelerine Dil ve Edebiyat dergisi genel yayın yönetmeni Recep Garip verdi.

 

Türkçe’ye gönül verenler

Ödül töreninin gerçekleşmesinde Türkçe’ye gönül veren destekçilerimiz de büyük pay sahibiydiler. TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar (1), Kiptaş Genel Müdürü İsmet Yıldırım (2), Beyaz Ay Derneği Başkanı Mehmet Öcalan (3), İşadamı Haşim Taşkıran (4), ve Bahçelievler Belediye Başkanı Osman Develioğlu’nun vekili (5), teşekkür plaketlerini genel başkan Ekrem Erdem’in elinden aldılar.

 

Gecenin Yıldızları

Ve... Beklenen an gelmişti. Dereceye giren 30 yarışmacı sondan başa doğru sahneye davet edildiler. Gençlerin heyecanı gözlerinden okunuyordu. Onlar heyecanlı bizler ise gururluyduk. Genel başkanımızın dediği gibi yalnızca dereceye girenler değil yarışmaya katılan tüm öğrenciler, takdire layıktı. Ödül töreni yarışmada birinciliği kazanan Sümeyye Özgat’ın ödülünü Dil ve Edebiyat Derneği Genel Başkanı Ekrem Erdem’in elinden almasıyla son buldu.

 

Kaynak: Dil ve Edebiyat Dergisi / 19. Sayı 

Galeri