Faaliyet Detay

ORHAN GENCEBAY: “HZ. MEVLANA’NIN SÖZÜNÜ GİYİNDİM”

Şarkılarıyla yeni nesilleri kucaklayan Orhan Gencebay, Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği (TDED) Gençlik Kolları’nın “Gençlik Konferansları” kapsamında gençlerle buluştu.

İstanbul Çağlayan Adliyesi Mehmet Selim Kiraz Konferans Salonu’nda gerçekleşen buluşmada “Sanat ve Hayat” başlıklı bir konuşma yapan Orhan Gencebay, Türkiye’nin farklı noktalarından video kaydı aracılığıyla gençlerden ulaşan soruları cevapladı. Gencebay, gençlerle birlikte 15 Temmuz anısına hazırladığı, sözü ve müziği kendisine ait “Canım Türkiye’m” şarkısını söyledi. 

Yönetimini TDED Gençlik Kolları Başkanı Ahmet Nasuhi Bayrakçı’nın gerçekleştirdiği programda İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Şaban Yılmaz bir konuşma yaptı. İstanbul Adalet Komisyonu Başkanı Bekir Altun bir selamlama konuşması yaparak Orhan Gencebay’a hediye takdim etti. Programa İstanbul Başsavcısı Vekilleri ve Yardımcıları da katılarak Gencebay ile hatıra fotoğrafı çektirdiler. TDED Genel Müdürü Kamil Çakır, Gencebay’a dernek yayınlarından oluşan bir set hediye etti.

“BERHUDAR OL”, DEDEDEN MİRAS
“Berhudar olun” cümlesiyle sözlerine başlayan ve “Berhudar Ol” isimli şarkısının hikâyesini anlatan Gencebay, dedesinden duyduğu ve çok sevdiği bir deyiş olduğu için şarkısını yazdığını dile getirdi ve manası ile ilgili gençleri bilgilendirdi. İçinde farklı kadim deyimlerini de bulunduran şarkı, sözlerinin yer aldığı özel bir video gösterimiyle gençlere izlettirildi.

“ÖLÜM DE ÖMÜR DE BOŞ”
Gençlere güzelliklerimizi aktarmakla ilgili böyle özel bir programda yer almaktan duyduğu mutluluğu dile getiren Orhan Gencebay, “14-15 yaşlarındayken Hz. Mevlana’nın bir sözünü duymuştum. O yaşlardan itibaren ruhuma ve bedenime bu sözü giyindim. O söz şuydu: ‘Allah ile bir olana ölüm de ömür de boş gelir.’ Bu harika sözü sizlerle paylaşmak istedim.” dedi.

Galeri