Faaliyet Detay

ZEYNEP TUĞ, KADİM SANAT MÜNYATÜRÜ ANLATACAK

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği’nin (TDED) haftalık söyleşi programı “Cumartesi Buluşmaları” kapsamında, sanatkâr Zeynep Tuğ “Kadim Sanat Minyatür” başlıklı bir söyleşi yapacak ve program yaz tatiline girecek.

Program, 1 Haziran Cumartesi günü saat 14.00’te, derneğin genel merkezinde bulunan Ahmed Yesevî Toplantı Salonu’nda başlayacak. 

Konuşmacı:Zeynep Tuğ
Konu: Kadim Sanat Minyatür
Tarih: 1 Haziran 2024 Cumartesi
Saat: 14.00
Yer: Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Genel Merkez
Adres: Merkez Mahallesi Feshane Caddesi No:3 Eyüpsultan / İstanbul
İletişim: 0212 581 61 72 / [email protected]

 

ZEYNEP TUĞ KİMDİR?

Adıyaman’da doğdu. İlköğretim ve lise eğitimini burada tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Coğrafya ve İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Tezsiz Yüksek Lisans, Kültürel Miras ve Turizm Bölümü’nden mezun oldu. Yine aynı üniversitede Grafik Tasarım Bölümü’ne devam etmekte. Ayrıca; medeniyetler tarihi, felsefe, sosyoloji, sanat ve edebiyat alanında farklı kişi ve kurumlardan eğitimler aldı. Mezun olduktan sonra özel okullarda Coğrafya Öğretmeni olarak görev aldı, bu süreçte bilimsel projeler hazırlamış ve danışmanlık yaptı. Türk Coğrafya Kurumu bünyesinde Türkiye’nin farklı bölgelerinde ve geniş bir alanında gerçekleştirilen arazi çalışmalarına katıldı. Bireysel olarak da farklı bölgelere çeşitli doğa gezileri düzenledi.

1999 yılında başladığı karakalem eğitimini 2004 yılında minyatür sanatı ile tanışınca bıraktı.  Orhan Dağlı, Özcan Özcan ve Reza Hemmatirad gibi önemli sanatçılardan minyatür alanında eğitimler alarak farklı üslup ve tekniklerde kendini geliştirdi. 2012-2017 yılları arasında Reza Hemmatirad’dan aldığı eğitim sonrası minyatür alanında icazetini ve İstanbul Tasarım Merkezi’nden de Minyatür Atölyesi Katılım Belgesi’ni aldı. Sonrasında ise minyatür alanında farklı kurumlarda eğitimler vermeye başladı. Kişisel çalışmalarıyla birlikte çeşitli sanat projelerinde ve sergilerde yer aldı;  seminerler, söyleşiler, atölyeler gerçekleştirdi.  Çeşitli kişi, özel kurum ve yayınevlerine, Eyüp Belediyesi, Sayıştay Başkanlığı gibi önemli resmî kurumlara, konsept çalışmalar yaptı. Bunların yanında, TRT1’de yayınlanan “Vuslat” dizisi için özel olarak tasarlayıp, hazırladığı minyatür çalışmaları, dizinin senoryosu ve kurgusunun bir parçası oldu. Ayrıca sanat danışmanlığı yanında, MEB bünyesinde, Geleneksel Sanatlar Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri için Minyatür ders kitabının alan uzmanlığını yaptı. 

Sanatçı, atölyesinde kişisel projelerini ve çalışmalarını sürdürürken, tarihimizden miras aldığı bu kıymetli sanata dair, sahip olduğu tüm bilgi ve teknikleri, talebelerine öğretmeye ve sonraki kuşağa aktarma gayretinde.

Galeri