GEZİCİ KÜTÜPHANELER UMUT TAŞIYOR

GEZİCİ KÜTÜPHANELER UMUT TAŞIYOR

21/06/2023

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği (TDED), deprem bölgesinde çadır ve konteyner kentlerde yaşayan çocuklar ve gençler için ‘Bir Kitap Da Benden” projesi başlattı.

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği (TDED) tarafından hazırlanan ve İstanbul Valiliği’nin desteğiyle hayata geçirilen “Bir Kitap Da Benden” projesi, iki otobüsten oluşan seyyar kütüphaneleriyle deprem bölgesindeki çocuk ve gençler için umut oluyor.

Ülke olarak 6 Şubat’tan bu yana milletçe yaralarımızı sarma çabalarımız sürüyor. Bu sürecin hızlanmasında vakıf ve dernekler önemli rol oynarken TDED tarafından başlatılan ve büyük duyarlılık örneği gösteren proje tüm ülkeye örnek oluyor.  Başlangıç olarak İstanbul İl ve İlçe Millî Eğitim Müdürlükleri aracılığıyla okullarda yürütülen kitap bağışı kampanyası büyük ses getirdi ve binlerce kitap toplandı. Bağışlanan kitaplar, dernekte edebiyatçı, yazar ve editör gönüllülerle tasnif edilerek bölgeye gönderilmeye hazır hâle getirildi. Çocukların gönderdikleri kitaplarla birlikte deprem bölgesindeki çocuklara teselli olsun diye iliştirdikleri el yapımı kitap ayraçları, oyuncaklar, küçük hatıralar ve en önemlisi sevgi dolu mektuplar ile küçük notlar gören herkesi duygulandırdı. Kitap kampanyası TDED şubeleri aracılığıyla Türkiye geneline yayılarak devam ediyor.

İki gezici kütüphanedeki kitaplar, depremden etkilenen 11 ildeki çocuklara hediye ediliyor. Ayrıca otobüslerin önüne seyyar okuma ve sohbet alanlarının yanı sıra oyun etkinlikleri de düzenleniyor.

Gezici kütüphaneler, ilerleyen süreçte önce konteyner-kütüphane, daha sonra kalıcı kütüphane olarak değerlendirilecek.

 

Kaynak: https://guzelseyleroluyor.com/gezici-kutuphaneler-umut-tasiyor/

Galeri