HÜSEYİN EMİN ÖZTÜRK VEFAT ETTİ

HÜSEYİN EMİN ÖZTÜRK VEFAT ETTİ

06/05/2021

“İnna lillahi ve inna ileyhi raciun.”

 

Derneğimiz Yüksek İstişare Kurulu üyesi Hüseyin Emin ÖZTÜRK rahmeti Rahman’a kavuşmuştur. Mekânı cennet, makamı âli olsun. Allah’tan kederli ailesine ve sevenlerine sabrı cemil diliyoruz. Başımız sağ olsun.

 

Merhumun cenazesi, öğle namazını müteakip Marmara İlahiyat Camii’nde kılınacak namazın ardından Çengelköy mezarlığına defnedilecektir. 

 

Taziye: Oğlu Mehmet Akif Öztürk (0 541 271 58 16)

 

Dr. Hüseyin Emin Öztürk, 1958'de Kayseri’de doğdu. İlk ve orta öğrenimini Kayseri'de yapan Öztürk, 1975'te Kayseri İmam Hatip lisesinden mezun oldu.

Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümününden 1980 yılında mezun olan Öztürk eğitimine Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Din Eğitimi Bölümü’nde yüksek lisans ile devam etti.

Öztürk, 2000 yılında Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Sosyoloji Bölümü’nde doktora öğrenimi gördü ve “Çocuğun Sosyalleşmesine Televizyonun Etkileri” adlı tezi ile bilim doktoru unvanını aldı.

Dr. Hüseyin Emin Öztürk, Ankara'da Yedek Subaylık görevini tamamladıktan sonra Türkiye Diyanet Vakfı Yayın Matbaacılık ve Ticaret İşletmesi'nde yayın şefi olarak çalışma hayatına başladı.

Türkiye Diyanet Vakfı’na bağlı değişik işletmelerde kurucu yönetici olarak görevini sürdürdü.

Vakıf Yayınları İşletmesi müdürlüğü, AK Radyo ve Televizyon şirketi kurucu genel müdürlüğü ve İstanbul İl Genel Meclisinde Milli Eğitim Komisyonu başkanlığı görevlerinde bulundu.

Öztürk, 1997 yılında İstanbul Maltepe'de dört ortak ile Özel Gökyüzü Eğitim Kurumlarını kurdu. Anaokulu, lise ve fen lisesi bulunan bu kurumun, halen Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürüydü.

Lise yıllarında şiir yazmaya başlayan Öztürk, "Gerçek Dergisi Çocuk Hikaye Yarışması"nda "Kınalı Kuzu" aslı hikayesi ile birinci oldu.

"Kültür Bakanlığı Çocuk Edebiyatı Yarışması"nda "Yaralı Keklik" adlı romanı ile ikinciliğe layık görüldü. 1998 yılında ise Türkiye Yazarlar Birliği'nce çocuk edebiyatı dalında yılın yazarı seçildi.

Türkiye Gönüllü Teşekküllüler Vakfı Kurucusu olan Öztürk, Türkiye Yazarlar Birliği ve İLESAM üyesiydi. Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği’nde Genel Başkan Yardımcılığı görevini yürütüyordu.

ESERLERİ: Kınalı Kuzu, Derviş Dedenin Dilinden İman Prensipleri, Bu Sevdanın Uğrunda, -Derviş Dedenin Dilinden İbadet İlkeleri, Yaralı Keklik, Gül Ağacı, Çiğdem Çiçekleri, İpek Kuyruklu Uçurtma, Batı Çocuk Klasiklerinde Temel Değerler, Kişilik Gelişimi Açısından Çocuk ve Televizyon, Kalbimin Kanat Sesleri

Galeri