KAMU KURUMLARININ F KLAVYEYE GEÇİŞİ...

KAMU KURUMLARININ F KLAVYEYE GEÇİŞİ YIL SONUNA KADAR TAMAMLANACAK

24/10/2017

Hâlâ daha tartışmalı bir konu olan F klavye ile ilgili olarak Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Genel Başkanı açıklamalarda bulundu. F klavyeye geçiş sürecinin olumlu yürüdüğünü ifade etti.

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Genel Başkanı ve aynı zamanda AK Parti İstanbul Milletvekili olan Ekrem Erdem, F klavye kullanımı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Ekrem Erdem yaptığı açıklamalarda F klavyeye geçiş sürecinin olumlu yürüdüğünü ifade ediyor.

F klavyeye geçiş ile ilgili olarak Resmi Gazete'de 2013 yılında F Klavye başlığında Bakanlık genelgesi yayınlanmış ve kademeli olarak F klavyeye geçileceği duyurulmuştu.

Genelge gereği Devlet Malzeme Ofisindeki bilgisayarlar ve yapılan tüm ihalelerdeki ihalelerdeki bilgisayarlar F klavye olmak zorunda. Eğitim kurumlarında da öğrencilere F klavye ile eğitim veriliyor. Dağıtılan tabletlerde de F klavye ön yüklü olarak geliyor.

 

Yıl Sonuna Kadar F Klavyeye Geçilecek

Ekrem Erdem, yıl sonuna kadar tüm kurumlarda F klavyeye geçilmiş olacağını söylüyor. Zaten genelgeye göre kamu kurumlarında kullanımda olan tüm bilgisayar klavyelerinin 2017 yılı sonuna kadar F klavyeye geçmesi gerekiyor.

Bakanlık genelge sonrasında F klavye bulmanın kolaylaştığının ve dizüstü bilgisayarların dahi F klavyeli versiyonlarının olduğunun altını çiziyor. Erdem, hız gereği F klavye tercihinin basın sektöründe daha yaygın olduğunu belirterek birçok birçok gazetecinin kendisine "Bizi bir dertten kurtardınız. F klayve dizüstü bilgisayar bulamıyorduk. Şimdi buluyoruz." diyerek teşekkür ettiğini aktardı.

Kaynak: https://www.donanimhaber.com/Kamu-kurumlarinin-F-klavyeye-gecisi-yil-sonuna-kadar-tamamlanacak--94644

Galeri