Önder Piyade

Önder Piyade

Önder Piyade

1960 Ankara Doğumlu olan Önder Piyade, İlk ve orta tahsilini Ankara Merkez İmam Hatip Lisesinde 1978 yılında tamamladı. Üniversiteyi Fırat Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik -Elektronik Mühendisliğinden 1984 yılında mezun oldu.

31 yıl kamu sektöründe hizmet veren Önder Piyade, Kamu hizmetlerinde ki deneyiminin akabinde, özel sektörde bilgi ve deneyimleri ile yer almaya devam etmiştir. Hayat boyu öğrenme felsefesini benimsemiş, birçok eğitim ve kurs ile gençliğinden itibaren kendine yatırım yapmış, uluslararası birçok konferansa katılmıştır. Önder Piyade uzun yıllara dayanan enerji sektörüne yönelik bilgi ve deneyimi ile de sektörde danışmanlık görevleri yürütmekte. Ulusları birçok konferansta konuşmacı olarak, enerji sektörünün geleceği adına fikirlerini, sektör duayenleri ile paylaşmaktadır.

Orman Genel Müdürlüğü bünyesinde, Dünya Bankası destekli, orman yangınlarının önlenmesi için planlanan haberleşeme sisteminin projelendirilmesi, planlanması ve sistemin montajını gerçekleştirdi. Orman Yangın gözetleme kulelerinin, Elektrik Enerjisinin Güneş Enerjisinden sağlanması konusunda hazırladığım proje ve uygulaması ile, Türkiye’de bu konuda ilk optimum uygulamayı gerçekleştirdi. Telsiz Genel Müdürlüğün de Monitör Şube Müdürü olarak Milli Monitör Sistemi Projesi’nin alt yapı çalışma grubunu yürüttü, Dünya Bankası kredili projenin ihale ve değerlendirme grubunda çalıştı. Özelleştirme Daire Başkanı olarak, Türkiye’nin en kapsamlı özelleştirme çalışmalarından olan “Elektrik Dağıtımının İşletme Hakkının Özel Sektöre Devri” programını yürüttü. Doğal Tekel oluşturan enerji sektöründe Düzenleyici Kurumların (regulatory body) oluşumu ve işlevleri konularını içeren “Utility Regulation and Strategy” ve “Reform and Regulation of The Electricity Sector” eğitim programlarına katıldı. Enerji Sektörünün Yeniden Yapılanması ve Elektrik Piyasası Yasası çalışmalarını Teşekkülü adına yürüttü. TEDAŞ Genel Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan ve başkanlığını yürüttüğü Çalışma Gurubumu, danışman firma ile yapılan ortak çalışma neticesinde, ileride yapılacak düzenleme ve yönetmenliklere ışık tutacak “Dağıtım Standartları Projesi’ni gerçekleştirdi. VIII. Beş Yıllık Kalkınma Planı “Rekabet Hukuku ve Politikaları” özel ihtisas Komisyonunda görev alarak, Özelleştirme-Rekabet ve Düzenleyici Kurumlar-Rekabet Kurumu ilişkileri konu başlıklarını hazırladı. 

Haberleşme Teknikleri, Elektrik Enerji Ekonomisi ve Güneş Enerjisi konularında çalışmaları mevcuttur. Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Yönetim Kurulu Üyesi ve Başkan Yardımcılığı, 1.ENERJİ ŞURASI Enerji Sektöründe “Özel Sektörün Katılımı ve Yeniden Yapılanma” Komisyon Üyeliğini ve Eurelectric (Avrupa-Elektrik Birliği) Yönetim Kurulu Üyeliğini yürüttü. Yılın Bürokratı ödülünü kazanan (2004) Önder Piyade, disiplinli ve başarılı kariyerinde 31 yıl Kamu hizmeti yapmış, görev aldığı bütün pozisyonlarda üstün başarı göstererek örnek bir kariyer oluşturmuştur. 

Önder Piyade, 3 çocuk babası,2 torun sahibidir.